Azt rebesgetik, hogy a brit miniszterelnököt arra szólították fel a parlament berkein belül, hogy legkésőbb júniusig mondjon le, ha azt szeretné, hogy a parlamenti képviselők megszavazzák a Brexit tervezetét, ezzel pedig egyben eldöntenék a kilépés sorsát is.
A hírek szerint a kabinet miniszterek közül több is arra figyelmeztette Theresa May miniszterelnököt, hogy a megállapodás nélkül való kilépéstől kizárólag úgy menekülhetne meg biztosan az ország, ha ígéretet tenne, hogy a kilépést követően beadja a lemondást. Mindeközben a Brexitpárti Steve Baker, aki a European Research Group egyik vezetője, és a DUP párt egyik képviselője, Nigel Dodds arra figyelmeztették Mayt, hogy az alsóházban egy újabb hatalmas vereség vár rá, amennyiben az ír határ kérdése úgy marad, ahogy van.
A Sunday Telegraphban a fent említett személyek azt írták, hogy amennyiben nem lesz változás, úgy a most esedékes újabb Brexit szavazás bukása gyakorlatilag elkerülhetetlen. Dodds és Baker azt nyilatkozták, hogy a helyzet igen durva és kilátástalan, főleg ha visszaemlékszünk a legutóbbi Brexit szavazásra januárban a parlamentben, ahol May tervezete óriásit bukott. A most következő, ismét csak nagyon fontos szavazás a Brexit és Nagy-Britannia sorsát illetően a keddi nap folyamán esedékes, március 12-én.
„A Brexit tervezetet, amennyiben változatlan formában tárják újra a képviselők elé, hogy szavazzanak róla, ismét hatalmas különbséggel fog leszavazni a parlament, többek közt a DUP párt tagjainak és a rebellis kormánypárti képviselőknek köszönhetően. Ha a DUP képviselői mellett csak fele annyi kormánypárti képviselő is szavaz ellene megint, mint a múltkor, még akkor is három számjegyű lesz a különbség a tervezetet ellenzők javára.” – írták az újságcikkben.
Arról is megy a „matekozás” a kormány részéről, hogy amennyiben ismét elbukik a tervezet, de csak 50 vagy annál kevesebb szavazattal, úgy meg lehetne próbálni keresztül préselni a tervezetet egy harmadik alkalommal is, azonban ha ennél jóval több lesz a különbség, akkor szinte semmi értelme.
A miniszterelnök korábban azt mondta, hogy amennyiben a kormány ismét elveszíti a szavazást kedden, úgy megadja a lehetőségek a képviselőknek, hogy egy szavazás keretein belül döntsenek arról, és így meg legyen az esélyük, hogy leszavazzák a megállapodás nélküli kilépés lehetőségét. Ez egyben azt is jelentené, hogy az 50. cikkelyhez egy kiegészítést kellene hozzátoldani, és a kilépés dátuma eltolódna. Baker és Dodds ezzel kapcsolatban azt írták, hogy ha így alakul, az rettenetesen megtépázná az országnak a kormányba és a politikába vetett hitét.
Mindössze két hét maradt arra, hogy valami eredményt érjen el a kormány a kilépés kapcsán, azonban a folyamatos tárgyalások sem az EU-val sem az ellenzékkel vagy a rebellis kormánypárti képviselőkkel nem vezettek eredményre idáig. Ráadásul nemrégiben az egyik beszédében maga Theresa May is elhintette, hogy az is lehet, hogy soha nem is fog kilépni Nagy-Britannia. Forrás