Az NHS-től (Nemzeti Egészségügyi Szolgálat) csalók több mint 100 millió fontot tulajdonítottak el az elmúlt öt év során, kihasználva az informatikai rendszerek gyengeségeit. Az elkövetők módszerei között szerepelt hitelkártyaadatok ellopása és beszállítók e-mail fiókjainak feltörése – derült ki a The Independent vizsgálatából.
Az elmúlt években elkövetett csalások összege elegendő lenne több mint 2000 tapasztalt nővér egyéves fizetésére, vagy 20 ezer sugárkezelés finanszírozására rákos betegek számára.
Egyre nagyobb veszteségek az NHS számára
Az angliai NHS-nek okozott összesített kár az elmúlt öt évben elérte a 101 millió fontot. Szakértők figyelmeztetnek, hogy ezek az „megbocsáthatatlan” veszteségek olyan luxusok, amelyeket a túlterhelt egészségügyi rendszer nem engedhet meg magának. A szakértők az NHS hatékonyabb védelmét sürgetik a csalásokkal szemben.
Példák a csalásokra
- University Hospitals Bristol and Weston NHS Foundation Trust: 2020-ban 30,615 fontot veszítettek egy banki megbízási csalás során, amikor bűnözők beszállítónak adták ki magukat, és így tévesztették meg a munkatársakat.
- Hampshire Hospitals NHS Foundation Trust: 2021/22-ben 10 ezer fontot loptak el azáltal, hogy ellopták az egyik hitelkártya adatait, amelyeket online vásárlásokra használtak. A csalást túl későn fedezték fel ahhoz, hogy visszatérítést kapjanak.
- NHS Cheshire and Merseyside Integrated Care Board: Kétszer is támadás érte őket, mely során egyszer 9835 fontot, majd egy másik esetben 35,159 fontot veszítettek. Az egyik esetben a beszállító e-mail fiókját törték fel, és módosították a fizetési adataikat.
Nagyobb problémák: Határokon átnyúló bűncselekmények
A határokon átnyúló lopások különösen nagy kihívást jelentenek. Richard De Vere, független biztonsági szakértő elmondta, hogy a külföldre átutalt összegek visszaszerzése szinte lehetetlen feladat, még nemzetközi bűnüldöző szervek segítségével is. A csalások elleni küzdelem jelentős részben a bankokra hárul, amelyek azonban eltérően kezelik az eseteket: míg egyes áldozatok visszakapják a pénzüket, mások nem.
„Az online bűnözés valódi bűncselekmény, mégis az utóbbi években háttérbe szorult a kiberbűnözés elleni küzdelem” – mondta De Vere.
Nagyobb védelemre van szükség
Dr. Tony O’Sullivan, a Keep Our NHS Public társvezetője szerint a csalások az NHS-re nézve elviselhetetlen terhet jelentenek.
„A csalások miatti bevételkiesés, amely kórházakat és egészségügyi intézményeket sújt, megbocsáthatatlan” – jelentette ki Dr. O’Sullivan. Szerinte a problémát súlyosbítja a nem megfelelő ellenőrzés és a magánszektorral kötött nagy értékű szerződések átláthatatlansága.
Pozitív fejlemények és visszaszerzett összegek
Néhány NHS-alapítvány szerencsésebb volt: a Medway NHS Foundation Trust esetében a csalók 500 ezer fontot tulajdonítottak el, de az összeg nagy részét – 420 ezer fontot – sikerült visszaszerezniük. A James Paget University Hospitals NHS Foundation Trust ugyan 21,512 fontot veszített egy e-mail feltöréses csalásban, de az érintett bank 19 ezer fontot visszautalt a számlájukra.
Az NHSCFA válasza
Az NHS Csalás Elleni Hatóság (NHSCFA) szerint a fizetési csalások világszerte problémát jelentenek, amely alól a közszféra sem kivétel. Egy 2022/23-as országos kampány során az NHSCFA és partnerei 33 millió fontnyi kísérletet akadályoztak meg, köztük egy 14 millió font értékű tranzakciót.
„A csalások elleni védekezés nemzeti szinten koordinált, és 2023/24-ben 184,6 millió fontnyi veszteséget előztek meg” – áll a hatóság közleményében.
Mit jelent ez a jövőre nézve?
A csalások következtében elkövetett pénzügyi veszteségek nemcsak az NHS működésére, hanem a betegek ellátására is súlyos hatással vannak. A szakértők hatékonyabb biztonsági intézkedéseket és szigorúbb ellenőrzéseket sürgetnek, hogy az NHS továbbra is a betegek ellátására koncentrálhasson, és elkerülhesse az ilyen jelentős anyagi veszteségeket. Forrás