A brit pénzügyminiszter kemény időszakra figyelmeztet a megélhetési költségek viharos emelkedése közepette. Rishi Sunak azt nyilatkozta, hogy nehéz hónapok várnak a megélhetési válsággal küszködő britekre: A pénzügyminiszter a Brit Iparszövetség (CBI) előtt tartott beszédében a Resolution Foundation által közzétett megdöbbentő adatokról beszélt.
Ez alkalommal is hangsúlyozta, hogy az Egyesült Királyságban az árak az elmúlt 40 év leggyorsabb emelkedési ütemét produkálták. Tegnap este Mr. Sunak azt mondta, a kormány továbbra is azon dolgozik, hogy csökkentse a megélhetési válság hatásait. De felhívta a figyelmet a piacok ellátásának problémáira is, amelyek várhatóan megrázzák majd Nagy-Britanniát: „a következő néhány hónap kemény lesz”.
Az Iparszövetséghez intézett beszédében ezt mondta: „Többet kell befektetnünk, többet kell képeznünk a munkavállalóinkat és többet kell innovációra költenünk. „Az őszi költségvetési időszakban csökkentjük majd az adókat, hogy mindezekre a dolgokra ösztönözzük Önöket.”
„A mi szerepünk a kormányban az, hogy csökkentsük a családokat sújtó terheket. Nem tehetünk úgy, mintha ez könnyű lenne. A következő néhány hónap nagyon nehéz lesz, de amit tudunk, megteszünk majd az emberekért”
A pénzügyminiszter arra is felhasználta az alkalmat, hogy emlékeztessen az Egyesült Királyság gazdasági helyzetének súlyosságára: “Aligha kell elmondanom ennek a hallgatóságnak, hogy a gazdasági helyzet rendkívül súlyos. A globális ellátási láncok recsegése-ropogása a mi gazdaságunkra is rossz hatással van.”
Beszéde azután hangzott el, hogy a tory képviselők leszavazták azt a törvényjavaslatot, amely a megélhetési költségek elhúzódó, súlyos válsága közepette vészhelyzeti, rendkívüli adót vetne ki az energiaszektorra, amely a Munkáspárt szerint 600 fontot takaríthatna meg ebben az évben a nehézségekkel küszködő családoknak.
A Királynő beszéde nyomán benyújtott Munkáspárti módosítvány 312-229 arányban bukott el.
Az elmúlt 12 hónapban az árak 9%-kal emelkedtek a márciusi 7%-hoz képest. Ez 1982 óta a legmagasabb infláció az Egyesült Királyság történetében. Karl Handscomb, a Resolution Foundation vezető közgazdásza a BBC-nek azt mondta: „A legfontosabb az, hogy több támogatást kell nyújtani azoknak, akik bérből és fizetésből élnek. Ha a Pénzügyminisztérium most nekikezd, még a következő, októberi energiaáremelés előtt bevezethetné a segélycsomagokat.”
A Pénzügyminisztérium szóvivője a következőket reagálta erre: „Megértjük, hogy az emberek küszködnek a növekvő árakkal, és bár nem tudunk mindenkit megvédeni az előttünk álló globális kihívásoktól, egy 22 milliárd Fontos csomaggal támogatni fogjuk a brit családokat, hogy valahogy kibírják az előttünk álló hónapokat.”
A hét elején mr. Sunak kollégája, a Belügyminisztérium munkatársa, Rachel Maclean nagy felháborodást váltott ki, miután azt javasolta az embereknek, hogy „dolgozzanak többet” hogy a megélhetésüket biztosítani tudják. „Mindannyiónkat érintenek ezek az átmeneti problémák, mindannyian tisztában vagyunk a helyzettel. De most a távlati célokra és megoldásokra kell koncentrálnunk. Hosszú távon a gazdaság növekedésére van szükségünk, és tennünk kell azért, hogy az emberek jobban tudjanak gondoskodni magukról, akár több munkaórát vállalnak, akár jobban fizetett állásra váltanak.” Forrás