A 17 éves Jack Constable, rákos daganatát kezdetben egyszerű izomhúzódásként diagnosztizálták, de alig nyolc hét alatt a daganat akkora méretűre nőtt, mint egy kisebb görögdinnye. Édesanyja, Katie Constable számára a hír sokkoló volt, különösen, mivel pont az 50. születésnapján közölték vele az orvosok, hogy a fia rákos.
Az első jelek és a téves diagnózis
Jack teljesen egészséges, 190 centiméter magas, vékony testalkatú fiatal volt, semmilyen betegségre utaló tünettel. Egy nap azonban felfedezett egy csomót a testén, és így szólt az édesanyjához:
„Úristen, mi ez a dudor? Rákos vagyok.”
A család azonnal időpontot foglalt a háziorvosi rendelőben, ahol egy ápolónő vizsgálta meg a fiút. Az ápolónő mindössze két percet töltött vele, és anélkül, hogy alaposabban megvizsgálta volna, azt mondta:
„Ez csak egy izomhúzódás, ne aggódjon, ha nem múlik el nyolc hét alatt, térjenek vissza.”
A család megnyugodott, és folytatta mindennapjait. Nyolc hét elteltével azonban a daganat jelentősen megnőtt – annyira, hogy már a fiú ingén keresztül is láthatóvá vált. Egy másik ápolónő azonnal felismerte, hogy súlyos a probléma, és Jack-et azonnal további vizsgálatokra küldték.
A diagnózis és a harc a rák ellen
Jack-et Ewing-szarkómával diagnosztizálták, amely egy ritka rákos megbetegedés, amely a csontokban és az azokat körülvevő lágyszövetekben alakul ki. A kezdeti kezelések reményt keltettek, hiszen az orvosok szerint 90%-os esély volt a gyógyulásra. Azonban a későbbiekben kiderült, hogy a rák már áttéteket képzett, és Jack állapota menthetetlenné vált.
Küzdelem az életért
Jack szülei, Katie és Jeremy Constable, most az Egyesült Államokba készülnek, hogy a fiukat a Cleaveland Klinikán kezeltessék, és részt vegyenek kísérleti terápiákon. A család 50.000 dollárt próbál összegyűjteni egy GoFundMe oldalon, hogy fedezni tudják az utazás és a kezelés költségeit.
Katie így fogalmazott:
„Soha nem gondoltuk volna, hogy egy egyszerű csomó ilyen szörnyű rákos daganat lehet. Azt hittük, csak egy húzódás, mivel először azt mondták. Most azonban már szinte teljesen reménytelen, hogy megmentsük Jack életét.”
Rendszerszintű problémák a rákdiagnosztikában
Jack esete rávilágít arra a problémára, hogy a fiatalok és gyerekek körében a rákot gyakran nem diagnosztizálják időben. A gyerekeknél a rák sokkal gyorsabban fejlődik, mint felnőtteknél, de az NHS jelenlegi 28 napos diagnosztikai célkitűzése nem megfelelő az ilyen esetekben.
Ashley Gamble, a Gyermekrák és Leukémia Csoport (CCLG) vezetője szerint az időkeretek túlságosan hosszúak:
„A gyermekek számára sokkal gyorsabb diagnosztikai eljárásokra van szükség. Jelenleg a rákot gyakran növekedési fájdalomként vagy sportsérülésként kezelik, ami késlekedéshez vezet.”
Egy friss tanulmány szerint Angliában a gyerekek rákos diagnózisa gyakran sürgősségi osztályokon történik, ami azt jelenti, hogy a betegség előrehaladott állapotban van, mire felismerik.
Hibás feltételezések és félrekezelések
Helena Henderson, egy klinikai gondatlansági ügyekkel foglalkozó jogász, elmondta, hogy egyre több fiatal panaszkodik rákdiagnózissal kapcsolatos hibák miatt. Szerinte az egészségügyi dolgozók gyakran tévesen azt feltételezik, hogy a fiatalok túl fiatalok ahhoz, hogy rákos megbetegedésük legyen.
Rachel Kirby-Rider, a Young Lives vs Cancer vezérigazgatója szerint a fiatalok rákdiagnózisa gyakran hosszú és fájdalmas folyamat. Egy közelmúltbeli felmérés kimutatta, hogy a 25 év alatti fiatalok egyharmada legalább háromszor járt háziorvosnál, mire végül szakorvosi beutalót kapott volna.
Mi a megoldás?
A szakértők arra szólítják fel az Egyesült Királyság kormányát, hogy fogadja el a Gyermekek és Fiatalok Rákügyi Tervét, amely gyorsabb diagnosztikai eljárásokat és célzott kezeléseket biztosítana.
Bár az NHS dolgozói mindent megtesznek, hogy javítsák a diagnosztika hatékonyságát, a háziorvosok túlterheltsége és az időhiány komoly akadályt jelent. Kamila Hawthorne professzor, a Királyi Háziorvosi Kollégium elnöke elmondta:
„A háziorvosok éppúgy frusztráltak, mint a betegek, amikor nincs elég időnk alapos diagnózisra.”
Jack Constable története tragikus emlékeztető arra, hogy a rák bármilyen életkorban előfordulhat, és annak korai felismerése életeket menthet. A család most abban reménykedik, hogy az új kezeléssel valamennyi időt nyernek és új esélyt kaphatnak. Forrás