Jeremy Hunt pénzügyminiszternek sikerült mosolyt csalnia saját arcára annak ellenére, hogy ma hatalmas adag fájdalmas adóemelésre és jelentős közkiadáscsökkentésre készül Nagy-Britannia hosszú évtizedek óta egyik legkeményebb költségvetésében.
Célja egy 60 milliárd font értékű gazdasági fekete lyuk betömése, amelyet részben elődje, Kwasi Kwarteng és Liz Truss volt miniszterelnök két hónappal ezelőtti miniköltségvetése okozott. Hunt azt mondta a képviselőknek, hogy „nehéz döntésekre” van szükség a jelzáloghitel-kamatok alacsonyan tartásához, valamint az energia- és élelmiszerárak kezeléséhez – amik a járvány és Oroszország ukrajnai háborúja után rettentően elszálltak. „Nem vagyunk immúnisak ezekre a globális ellenszelekre” – tette hozzá. “De ezzel a stabilitási, növekedési és közszolgáltatási tervvel szembe tudunk nézni a viharral.”
Őszi nagy bejelentése mellett a Költségvetési Felelősségi Hivatal (OBR) előrejelzéseket tesz majd közzé, melyek várhatóan elég borúsak lesznek az ország jövőjét illetően, mivel a gazdaság recesszió szélén áll. Mr Hunt költségvetési debütálása egy nappal azután történik, hogy az infláció októberben új, 41 éves csúcsra, 11,1 százalékra emelkedett – az egy hónappal korábbi 10,1 százalékról, ami egyben 1981 óta a legmagasabb érték.
Az igencsak zord adatok szerint az élelmiszerek inflációja elérte a 16,2 százalékot, ugyanis hatalmasat drágultak az olyan alapvető élelmiszerek, mint a tej, a sajt és a tojás. A lakhatási költségek szintén 9,6 százalékkal emelkedtek, ami 1980 óta szintén a legmagasabb.
A gáz árak 130 százalékkal nőttek egy év alatt, a villamos energia pedig 66 százalékkal. A Bank of England pedig várhatóan a következő hónapban ismét – három százalékról 3,5 százalékra – emeli majd a banki alapkamatot, hogy visszafogja az inflációt.
Hunt úr azt már közölte, hogy a két évre meghirdetett, 2500 GBP-os energia árgarancia (az éves számlák maximalizálása), amelyet Truss vezetett be kevesebb, mint 2 hónapos miniszterelnöksége alatt, áprilisban lejár, és onnantól csak a legszegényebbeket segítik majd.
Hunt már számos intézkedést visszavont a miniköltségvetésben elhangzottak közül. Valószínűleg befagyaszthatja a jövedelemadó-sávokat és az NI fizetési küszöböt is akár 2028-ig, ezzel több munkavállalót kényszerítve magasabb adósávokba.
Állítólag azt is tervezi, hogy engedélyezi a helyi önkormányzatoknak, hogy szavazás nélkül nagyobb mértékben emelhessék az önkormányzati adót, és meghosszabbítják az olaj- és gáznyereségekre kivetett adót, és emellett felszólította az összes minisztériumot, hogy vizsgálják meg a kiadások csökkentésére vonatkozó lehetőségeket. De megígérte, hogy küldetése, hogy „védje a kiszolgáltatottakat”. Forrás