Ezek azok a WhatsApp-üzenetek, amelyeket egy szülői csoportba küldtek be, és amelyek miatt egy házaspár 11 órára őrizetbe került. Maxie Allen és Rosalind Levine január 29-én kerültek letartóztatásra zaklatás és rosszindulatú kommunikáció gyanújával, miután hat rendőr jelent meg otthonukban. Öt héttel később a Hertfordshire-i Rendőrség megerősítette, hogy nem emelnek vádat ellenük.
Egy videofelvétel megörökítette a pillanatot, amikor a párt a síró hároméves lányuk, Francesca szeme láttára vezették el a rendőrök. Az egyetlen „bűncselekményük” az volt, hogy egy WhatsApp-csoportban beszélgettek a Cowley Hill Általános Iskola új igazgatójának kiválasztási folyamatáról Borehamwoodban, Hertfordshire megyében.
Milyen üzenetek vezettek a letartóztatáshoz?
A The Times szerint az alábbi üzenetek váltották ki a hatóságok fellépését:
Rosalind Levine egyik üzenetében így írt:
„El tudjátok képzelni, mi az az ‘intézkedés’? Halló, 999, az egyik anyuka csúnyát mondott rólam egy szülői WhatsApp-csoportban. Letartóztatnák őket?”
Férje, Maxie Allen erre így válaszolt:
„Egyetlen közintézménynek sincs joga meghatározni, hogy mit mondhatnak róla az emberek.”
Egy másik szülő hozzátette:
„Ez egy olyan csoport kellene, hogy legyen, ahol a szülők biztonságban érzik magukat, és szabadon kifejezhetik véleményüket az iskolával kapcsolatban. Sem több, sem kevesebb – ennyi az egész.”
Egy további csoporttag pedig így fogalmazott:
„Erről mindenki beszél az iskolaudvarban is. Egyszerűen nevetséges.”
Döbbenetet váltott ki a szülők letartóztatása
Az egyik szülő, aki szintén tagja volt a WhatsApp-csoportnak, így kommentálta az esetet a MailOnline-nak:
„Teljesen sokkolt, amikor megtudtam, hogy Maxie-t és Ros-t letartóztatták. Ez felháborító reakció volt a helyzetre – egyszerűen nem hittem el. Hat éve ismerem Ros-t, és ő a legkedvesebb ember, akit ismerek. Mindketten kedves, értelmes emberek, és ha valaki azt gondolja, hogy biztos van valami több is a háttérben – nincs. Az üzenetekben semmi sértő nem volt. Nem olyan rég, még szabad volt ebben az országban kritikát megfogalmazni anélkül, hogy letartóztatnának érte.”
Mi vezetett idáig?
Az ügy tavaly májusban kezdődött, amikor Maxie Allen, aki korábban az iskola kormányzótanácsának tagja volt, megkérdőjelezte, hogy miért nem folytattak nyílt pályázati eljárást az új igazgató kiválasztására, miután az előző vezető hat hónappal korábban bejelentette visszavonulását.
Mr. Allen abban bízott, hogy az iskola egy megbeszélést szervez a szülők számára, ám kérdéseire nem érkezett válasz. Ezt követően Jackie Spriggs, az iskola kormányzótanácsának elnöke bejelentette, hogy „uszító és rágalmazó” megjegyzések jelentek meg a közösségi médiában.
Figyelmeztette a szülőket, hogy az iskola lépéseket fog tenni azokkal szemben, akik „viszályt keltenek”. Ez alapján az iskola Allenéket eltiltotta az intézmény látogatásától, mivel „rágalmakat” terjesztettek az iskoláról.
Ennek következtében nem vehettek részt lányuk, Sascha szülői értekezletén és karácsonyi előadásán sem.
A házaspár felvette a kapcsolatot az iskolával Sascha speciális szükségletei miatt – a kislány epilepsziás, neurodivergens és fogyatékkal élő. Ennek ellenére decemberben egy rendőr figyelmeztette őket, hogy vegyék ki Sashát az iskolából. Egy hónappal később, egy héttel a letartóztatásuk előtt, végül meg is tették ezt.
„A szülők elhallgattatása”
Mr. Allen azzal vádolja az iskolát, hogy el akarta hallgattatni a szülőket.
A házaspár időközben új iskolába íratta be lányukat, és a következőket nyilatkozták az esetről:
„Amit igazán szeretnénk, az az átláthatóság – mind az iskola, mind a rendőrség részéről.”
Az iskola és a hatóságok reakciója
A Cowley Hill Általános Iskola közleményben reagált:
„A rendőrségtől kértünk tanácsot, miután két szülőtől nagy mennyiségű közvetlen üzenetet és nyilvános közösségi média bejegyzést kaptunk, amelyek felzaklatták a személyzetet, a szülőket és a kormányzótanácsot. Mindig nyitottak vagyunk arra, hogy a szülők felvessék aggályaikat, de kérjük, hogy ezt megfelelő módon és az iskola hivatalos panasztételi eljárásának megfelelően tegyék.”
A Hertfordshire-i Rendőrség közleményében ezt írta:
„A zaklatásról és rosszindulatú kommunikációról szóló jelentések alapján – amelyek bűncselekmények – egy 40-es éveikben járó férfit és nőt letartóztattunk január 29-én. Az elfogás szükséges volt az ügy teljes körű kivizsgálásához, ahogyan az ilyen esetekben szokásos. A további vizsgálatok után a hatóságok úgy ítélték meg, hogy nincs elegendő bizonyíték a vádak alátámasztására, ezért nem indítanak további eljárást.”
A Hertfordshire Megyei Tanács hozzátette, hogy az igazgatói állást végül nyilvánosan meghirdették, és a kiválasztási folyamatot külső szakértők is támogatták.
„Biztosak vagyunk abban, hogy a folyamat tisztességes, átlátható és rendben lezajlott.”
Ez az ügy rávilágít arra, hogy egy szülői közösségben zajló beszélgetés is drámai következményekhez vezethet, ha az intézmények nem megfelelően kezelik a helyzetet. A történet felveti a kérdést: hol húzódik a határ a véleménynyilvánítás szabadsága és a zaklatás vádja között? Forrás