Rengetegen buknak akár ezer fontokat is, mivel nagyon sok ember egyáltalán nem vagy csak részben kapja vissza a kauciót Angliában 1

Egy friss felmérés szerint minden negyedik bérlő nem kapja vissza a kaucióját teljes egészében a bérleti szerződés lejártakor. A Generation Rent nevű bérlővédelmi szervezet által végzett kutatás több ezer brit bérlő pénzügyi nehézségeire világít rá – a helyzet súlyosabb, mint azt sokan gondolnák.

Rengetegen buknak akár ezer fontokat is, mivel nagyon sok ember egyáltalán nem vagy csak részben kapja vissza a kauciót Angliában 3

A bérlők negyede szerint indokolatlan a kaució levonás

A kutatásban részt vevő 1 000 magánbérlő közül 23 százalék számolt be arról, hogy olyan mértékű levonás érte a kauciójukból, amelyet nem tartottak jogosnak. Ennek ellenére a panaszosok csupán ötöde élt a hivatalos vitarendezési lehetőséggel, pedig ez a szolgáltatás ingyenes és kifejezetten az ilyen jellegű viták rendezésére jött létre.

Sokan nem is tudtak arról, hogy megvétózhatják a levonásokat (18%), másokat a várható hosszú eljárási idő (13%) tartott vissza. További 18 százalék pedig azért nem indított eljárást, mert a bérbeadó egyáltalán nem helyezte el a kauciót hivatalos letéti rendszerbe – ami törvénysértő.


A kauciók összege súlyos anyagi terhet jelent a bérlőknek

A megkérdezettek negyede kénytelen volt családtól vagy barátoktól kölcsönkérni a kaució összegét.

  • 14% hitelt vagy kölcsönt vett fel,

  • 32% a megtakarításához nyúlt,

  • és mindössze 29% tudta folyószámláról fedezni az összeget.

A legutóbbi adatok szerint Angliában és Walesben az átlagos kaució összege 1 118 font, míg Skóciában ez 793 font. A bérbeadók akár öt hét bérleti díjat is elkérhetnek kaucióként, valamint egy havi lakbért előre, így az indulás akár 2 500 fontba vagy még többe is kerülhet.


A kaucióval való visszaélések nem egyedi esetek

Sarah Edmonds (40) története rávilágít a rendszer gyengeségeire. Miután három és fél évig bérelték partnerével és két gyermekükkel az ingatlant, a tulajdonos a teljes kauciót visszatartotta, annak ellenére, hogy a lakásban dohosodás volt, amelyért ők nem voltak felelősek.

„A tulajdonos a rozsdás kapura hivatkozott, amit ő maga nem festett le, hiába szóltunk neki többször is. Mégis nekünk kellett fizetni 400-500 fontot, és végül csak 150 fontot kaptunk vissza az ezerből.”

Kirsty Bartholomew (46) hasonló problémákról számolt be. A nedvesedéssel küzdő házban éltek, és annak ellenére, hogy a tulajdonos maga mondta, hogy nem kell lefedni a penészt, végül arra hivatkozva tartotta vissza a kauciót. A hivatalos vitarendezésnek köszönhetően végül visszakapta a pénzét, mivel a tulajdonos késve regisztrálta a kauciót a megfelelő rendszerben.


A szakértők változásokat sürgetnek

Ben Twomey, a Generation Rent vezérigazgatója szerint:

„Annak ellenére, hogy a kauciós rendszerek védelmet ígérnek a bérlőknek, sokan még mindig kiszolgáltatottak. A homályos szabályok, az elhúzódó eljárások és a bérbeadók trükkjei miatt a bérlők gyakran alulmaradnak.”

Tom Darling, a Renters’ Reform Coalition igazgatója szerint megoldást jelenthetne egy úgynevezett „kaució-útlevél rendszer”, amely lehetővé tenné a kauciók átvezetését egyik bérleményből a másikba, anélkül, hogy a bérlőnek újra ki kellene fizetnie azt.

A kormány szerint reformok jönnek

A Lakhatási, Közösségi és Önkormányzati Minisztérium szóvivője úgy nyilatkozott:

„Elfogadhatatlan, hogy egyes bérbeadók nem helyezik el a kauciót megfelelő letéti rendszerben. A kormány célja, hogy a Bérlői Jogok Törvényével átalakítsuk a bérlakáspiaci rendszert.”

A tervezett reformok közé tartozik:

  • a 21. paragrafus szerinti, indoklás nélküli kilakoltatás betiltása,

  • az előre fizetendő összeg maximalizálása egyhavi bérleti díjban,

  • az aránytalan licit verseny helyzetek megszüntetése,

  • és a bérlők jogainak megerősítése az indokolatlan bérleti díj emelésekkel szembenForrás