A Lidl „jelentős átalakítást” vezetett be üzleteinek egy részében az Egyesült Királyságban, ugyanis a papír árcédulákról fokozatosan az elektronikus polccímkékre tér át, csökkentve ezzel a tinta és a papírhulladék mennyiségét és az azokra elköltött pénzt és munkaórák számát is.
Az újítás egy sikeres teszt után következik, amelyet több mint 35 üzletben próbáltak ki, köztük Epsomban és a Tootingban is. Célja a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése, miközben elősegíti a boltok működését, „anélkül, hogy negatívan befolyásolná a vásárlók vásárlási élményét” – jelentette be a kiskereskedelmi élelmiszerlánc.
A Lidl a tervek szerint fokozatosan vezeti be az elektronikus polccímkéket a különböző részlegeken és az összes üzletében, és így a teljes körű bevezetés nagyjából az év végére fog majd lezajlani. A vásárlók kissé eltérő kinézetű árcédulákat fognak látni, amikor vásárolnak, de a cég állítása szerint a vásárlók kétharmada azt mondta, hogy észre sem vette a változtatást, ami egy szuper és pozitív visszajelzés az újítás bevezetését illetően.
A változtatás nemcsak a tintahasználatot fogja drasztikusan lecsökkenteni, hanem az alkalmazottak hatékonyságát is javítja. A technológia a kollégák számára is előnyös lesz, hiszen kevesebb időt kell így eltölteniük a papír árcédulák cserélgetésével. Ez lehetővé teszi számukra, hogy több időt fordítsanak az ügyfelek segítésére és a polcok feltöltésére.
Isaac Ekpenyong, a Lidl GB értékesítési szervezeti igazgatója így nyilatkozott: „Rendkívül fontos számunkra a fenntarthatóság és a hatékonyság. Működésünk megváltoztatása, legyen az bármilyen nagy vagy kicsi, lehetővé teszi számunkra, hogy javítsuk a nálunk vásárlók általános élményét.”
„Ebben a konkrét esetben azzal támogatjuk kollégáinkat, hogy több idejüket szabadítjuk fel olyan feladatokra, amelyek közvetlenül ügyfeleink javát szolgálják. Az elektronikus polccímkék bevezetése azonban több ennél; ez egy újabb lépés, amelyet a környezetre gyakorolt negatív hatásunk csökkentése érdekében teszünk a papír- és tintafogyasztás visszaszorításával.”
A kiskereskedő azt állította, hogy a rendszer segítségével évente 220 000 fontot takaríthat meg a papír- és nyomtatási költségek terén. Az Aldi 2023-ban szintén bevezette a rendszert, miután egy 2021-ben megkezdett teszt eredményei rendkívül pozitívnak bizonyultak. Forrás