Sir Keir Starmer, a Munkáspárt vezetője felvázolta az első lépéseket, amelyeket akkor tenne meg, ha pártja megnyerné a 2024-es választásokat. A hat kötelezettségvállalás között szerepel egy határbiztonsági parancsnokság a kishajó-átkelőhelyek mögötti bűnbandák megfékezésére, valamint 6500 tanár toborzása is.
Egy csütörtöki Essex-i rendezvényen Sir Keir azt mondta, hogy a fogadalmak elősegítik a “nemzeti megújulás évtizedének” kezdetét. A konzervatívok azt mondták, hogy a Munkáspárt vezetője “vagy a 16. újratervezésnél” jár, és “nincs koherens terve”.
Sir Keir tavaly öt “küldetést” vázolt fel: az Egyesült Királyság gazdaságának növekedését, Nagy-Britannia tiszta energia nagyhatalommá tételét, az NHS feljavítását, az igazságszolgáltatás reformját és az oktatási színvonal emelését. A Munkáspárt vezetője most egy hatodik ígéretet is megfogalmazott – az országhatárral kapcsolatos terveket.
A hat lépés várhatóan a Munkáspárt választási kampányának kulcsfontosságú részét képezi majd, és emlékeztetni fogja a szavazókat azokra a fogadalmakra, amelyeket még Tony Blair mutatott be, amikor a Munkáspártot vezette az 1997-es általános választások előtt.
A munkáspárt ígéretei 6 fő pontban, ha megnyerik a 2024-es választásokat:
- Szigorú kiadási szabályok bevezetése a gazdasági stabilitás biztosítása érdekében
- Az NHS várólistáinak csökkentése hetente 40 000 további időpont biztosításával – az adóelkerülés és a joghézagok kezeléséből finanszírozva
- Határbiztonsági parancsnokság létrehozása a kishajós átkeléseket szervező bandák megállítására
- A Great British Energy állami tulajdonban lévő tiszta energiával foglalkozó vállalat létrehozása
- Több járőr és rendőr biztosítása az antiszociális viselkedés csökkentése érdekében, és új büntetések bevezetése az elkövetők elrettentésére
- 6500 új tanár toborzása, a magániskolák adókedvezményeinek megszüntetéséből finanszírozva
A Munkáspárt nem határozott meg pontos időkeretet ezeknek a politikáknak a megvalósítására, de Pat McFadden árnyék-üzleti miniszter és a Munkáspárt nemzeti kampánykoordinátora kijelentette, hogy pártja „a lehető leghamarabb” végrehajtja ezeket. McFadden a BBC Radio 4 Today című műsorában azt mondta: “amint megnyerjük a választásokat, bevezetjük azokat a változtatásokat, amelyekre szükség van ahhoz, hogy ezek az első lépések megtörténjenek”.
Rishi Sunak, brit miniszterelnök döntheti el, hogy mikor tartja a választást, de azt legkésőbb 2025. január 28-ig meg kell tartani, és a legutóbbi beszédében utalt rá, hogy még ebben az évben sor fog rá kerülni. Forrás