Keir Starmer brit csapatokat küldene Ukrajna határának biztosítására 1

A brit miniszterelnök szerint a katonai jelenlét kockázatokkal jár, de szükséges az Egyesült Királyság és Európa biztonságának fenntartása érdekében. Sir Keir Starmer bejelentette, hogy az Egyesült Királyság kész vezető szerepet vállalni Ukrajna védelmében, beleértve brit békefenntartó csapatok telepítését az ország határára, ha szükséges.

Keir Starmer brit csapatokat küldene Ukrajna határának biztosítására 3

Starmer: Az Egyesült Királyság vezető szerepre készül Ukrajna védelmében

A brit miniszterelnök a The Daily Telegraphban írt cikkében hangsúlyozta, hogy Ukrajna biztonsága közvetlenül összefügg az Egyesült Királyság biztonságával.

„Készen állunk arra, hogy vezető szerepet játsszunk Ukrajna biztonságának garantálásában, ami azt is jelenti, hogy ha szükséges, brit csapatokat küldünk a térségbe. Ezt nem mondom könnyelműen. Mélyen átélem annak felelősségét, hogy brit katonák élete kerülhet veszélybe.”

Rendkívüli európai válságtalálkozó Párizsban

A brit miniszterelnök hétfőn Párizsba utazik, ahol európai vezetőkkel vesz részt egy válságtanácskozáson. A találkozó célja, hogy Európa közös stratégiát alakítson ki Donald Trump amerikai elnök és Vlagyimir Putyin közötti tárgyalások fényében, amelyek az ukrajnai háború lehetséges lezárásáról szólnak.

A brit kormány attól tart, hogy Trump csökkentheti az Egyesült Államok védelmi kötelezettségeit Európában, ami komoly biztonsági kockázatot jelenthet a kontinens számára.

Ukrajna előretörése és az orosz hadsereg veszteségei

Mindeközben Ukrajna hadserege bejelentette, hogy visszafoglalt egy stratégiai jelentőségű falut Pokrovszk közelében, ami azt jelzi, hogy az orosz előrenyomulás lelassult. A jelentések szerint az orosz csapatok jelentős veszteségeket szenvedtek el, és moráljuk is meggyengült.

Zelenszkij: Ha az USA elhagyja a NATO-t, Európa orosz megszállás alá kerülhet

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök figyelmeztetett: ha az Egyesült Államok kivonul a NATO-ból, 100%-os esély van arra, hogy Oroszország megszállja Európát. Az NBC Newsnak adott interjújában elmondta, hogy az orosz hadsereg már 150 000 katonát összpontosított Belaruszban, ami komoly fenyegetést jelent a térség számára.

„Putyin arra vár, hogy a NATO meggyengüljön. Ha az Egyesült Államok visszavonul, az nemcsak Ukrajnát, hanem Lengyelországot és Litvániát is veszélybe sodorhatja” – mondta Zelenszkij.

David Lammy: Ukrajna elvesztése óriási gazdasági veszteséget jelentene a Nyugat számára

David Lammy brit külügyminiszter a müncheni biztonsági konferencián figyelmeztette Európát, hogy ha nem kezelik hatékonyan az ukrajnai válságot, az hosszú távon hatalmas gazdasági károkat okozhat.

„Ne gondolják, hogy a mostani passzivitás pénzt takarít meg a jövőben” – mondta Lammy. „Ha Ukrajna elbukik, az ár, amit fizetnünk kell, sokkal magasabb lesz.”

Felidézte, hogy a hidegháború alatt a NATO-tagállamok GDP-jük 7%-át fordították védelemre, míg az Egyesült Királyság jelenlegi ráfordítása csupán 2,3%.

Az USA kizárja Európát az ukrajnai béketárgyalásokból

Az Egyesült Államok egyértelművé tette, hogy Európa nem vehet részt az Ukrajnával kapcsolatos béketárgyalásokon. Keith Kellogg, az USA elnökének különmegbízottja szerint „a realitások talaján állva ki kell mondanunk: ez nem fog megtörténni”.

Washington azt is jelezte, hogy Ukrajna NATO-tagsága nem opció, és Zelenszkij kénytelen lesz területi engedményeket tenni Oroszországnak.

Trump és Putyin tárgyalásai – Európa nélkül

Donald Trump közölte, hogy szerdán tárgyalt Putyinnal, és megállapodtak abban, hogy szorosan együttműködnek a háború lezárásán. Zelenszkij szerint azonban Trump egyetlen szóval sem említette, hogy Európa szerepet kapna a tárgyalásokban.

„A régi idők elmúltak, amikor Amerika automatikusan támogatta Európát. Most Európának saját kezébe kell vennie a sorsát.”  Forrás