Itt van, mikor lesz vége a hőhullámnak Angliában - 17 fokot is eshet a hőmérséklet

Több millió ember számára hozhat megkönnyebbülést a hétvége az Egyesült Királyságban, miután a brit meteorológiai szolgálat (Met Office) közölte mikor ér véget az elmúlt évek egyik legintenzívebb júniusi hőhulláma. Az előrejelzések szerint vasárnapra egyes térségekben akár 17 Celsius-fokkal is alacsonyabb lehet a nappali csúcshőmérséklet, mint a hét közepén.

Itt van, mikor lesz vége a hőhullámnak Angliában - 17 fokot is eshet a hőmérséklet

Az elmúlt napokban sorra dőltek meg a júniusi melegrekordok. Pénteken Suffolk megyében, Santon Downhamben 37,3 Celsius-fokot mértek, amely új júniusi rekordnak számít, felülmúlva a csütörtöki 36,7 fokos értéket, amelyet Somersetben regisztráltak.

Példátlan hőség bénította meg az országot

A rendkívüli hőség komoly fennakadásokat okozott országszerte. A Met Office által kiadott ritka vörös figyelmeztetés péntek estig volt érvényben London, Oxford térsége és Délkelet-Anglia jelentős része számára.

A forróság miatt:

  • több kórház rendkívüli állapotot hirdetett,
  • több mint 500 iskola részlegesen vagy teljesen bezárt,
  • számos vasúttársaság arra kérte az utasokat, hogy csak halaszthatatlan esetben induljanak útnak,
  • több helyen közlekedési fennakadások és szolgáltatáskimaradások alakultak ki.

Bár a vörös figyelmeztetés mostanra lejárt, Kelet-Anglia, a Midlands és Délkelet-Anglia egyes részein továbbra is narancssárga riasztás van érvényben.

Ez is érdekelhet:  Miért sokkal durvább, és érződik 40-nek a 30 fokos hőség Angliában?

Mikor érkezik a lehűlés?

A Met Office vezető meteorológusa, Andy Page szerint a hétvégén fokozatos változás kezdődik.

Elmondása szerint Délkelet-Anglia marad legtovább a forró légtömeg hatása alatt, ahol szombaton még mindig 30–32 Celsius-fok körüli maximumokra lehet számítani.

A jelentősebb lehűlés azonban már vasárnap megérkezik.

Az előrejelzés alapján:

  • Londonban a csúcshőmérséklet 24 Celsius-fokra csökkenhet,
  • Cardiffban mindössze 20 Celsius-fokot várnak,
  • az ország nagy részén visszatérnek az ilyenkor megszokott nyári hőmérsékletek.

A meteorológusok szerint jövő héttől nyugat felől hűvösebb, nedvesebb légtömegek érkeznek, amelyek többfelé esőt és élénkebb szelet is hozhatnak.

Az éjszakák is végre hűvösebbek lesznek

A szakemberek szerint nemcsak a nappali hőség jelentett problémát, hanem az úgynevezett trópusi éjszakák is.

Több városban az éjszakai hőmérséklet tartósan 20 Celsius-fok felett maradt, ami megnehezítette a szervezet regenerálódását.

A hétvégétől azonban az éjszakák is fokozatosan hűvösebbé válnak, ami jelentősen javíthatja a közérzetet.

Az egészségügyi figyelmeztetés még érvényben marad

A brit Egészségbiztonsági Ügynökség (UKHSA) vasárnapig továbbra is fenntartja a hőség miatti egészségügyi riasztást.

A szervezet szerint az extrém meleg nemcsak az idősekre vagy a krónikus betegekre veszélyes, hanem az egészséges emberek szervezetét is komoly terhelésnek teszi ki.

Ez is érdekelhet:  Brutális hőhullám érkezik Nagy-Britanniába: napokon belül akár 37 fokig is emelkedhet a hőmérséklet London környékén

Dr. Agostinho Sousa, az UKHSA extrém időjárási eseményekért felelős vezetője arra figyelmeztetett, hogy a megfelelő folyadékbevitel, a déli órákban történő napozás kerülése, valamint az otthonok hűvösen tartása jelentősen csökkentheti a hőség egészségügyi kockázatait.

Kiemelte azt is, hogy különösen fontos odafigyelni az idős hozzátartozókra, a szomszédokra és azokra, akik valamilyen alapbetegséggel élnek.

Mit jelent hivatalosan a hőhullám az Egyesült Királyságban?

A Met Office meghatározása szerint akkor beszélnek hivatalosan hőhullámról, ha egy adott térségben legalább három egymást követő napon eléri vagy meghaladja a nappali maximumhőmérséklet az adott régióra meghatározott küszöbértéket.

Ez a küszöb az Egyesült Királyság különböző részein 25 és 28 Celsius-fok között változik.

A mostani időjárási esemény azonban jóval túllépte ezeket az értékeket, és a hét során több napon keresztül történelmi rekordokat döntött meg. A meteorológusok szerint ugyan a legrosszabb már hamarosan véget ér, de a klímaváltozás miatt az ehhez hasonló extrém hőhullámok a jövőben egyre gyakrabban fordulhatnak elő az Egyesült Királyságban. Forrás