A bérleti díjak – mint manapság minden más is – emelkednek. A Zoopla ingatlanportál szerint egy új albérlet átlagos havi bérleti díja 1078 GBP-ra ugrott, ami 117 GBP-os növekedést jelent a tavalyi évhez képest.
Ez azt jelenti, hogy a bérleti díjak a bérek átlagos növekedésének a kétszeresével emelkedtek az elmúlt évben, és nincs jele annak, hogy et a tendencia lassulna. Azok az egyedülálló emberek, akiket már így is megtépáztak a rohamosan emelkedő élelmiszer- és üzemanyagárak, jövedelmüknek átlagosan a 35%-át a főbérlőknek adják át – ez több mint egy évtizede a legmagasabb arány.
Ez pedig várhatóan a 40%-hoz fog közelíteni 2023-ra, jósolta a Zoopla a ma közzétett év végi piaci jelentésében. A bérleti díjak az Egyesült Királyság nagyvárosaiban emelkedtek a leggyorsabban az erős munkaerőpiac és a jellemzően magas hallgatói létszám miatt. Az emberek lehetőségei albérletek tekintetében ezekben a városokban nagyon korlátozottak, tekintve, hogy a kereslet messze meghaladja a kínálatot.
Londonban a havi bérleti díj középértéke 1879 GBP, ami havi 273 fonttal magasabb, mint tavaly. Sok városban szintén két számjegyű a bérleti díjak százalékos növekedése. Manchesterben például 15,6%-os ugrással 928 fontra nőtt egy átlagos albérlet havi díja. A havi bérleti díj Glasgowban 14,1%-kal 813 GBP-ra emelkedett, míg Bristolban 1254 GBP-ra, ami pedig 12,9%-os növekedést jelent.
Sheffieldben, Birminghamben és Edinburghban is hasonló, több mint 12%-os bérleti díj-emelkedés volt tapasztalható, ezekben a városokban az átlag 735 GBP, 820 GBP és 1060 GBP. Cardiffban, a walesi fővárosban a bérleti díj szintén 11,7%-kal nőtt, 984 fontra. Az egyik legkisebb bérleti díj emelkedés Észak-Írország fővárosában, Belfastban történt. A bérleti díj itt átlag 7,6%-kal 694 fontra nőtt.
Richard Donnell, a Zoopla ügyvezető igazgatója elmondta, hogy a nehéz helyzetben lévő bérlők mindent megtesznek, hogy alkalmazkodjanak a bérleti díj egyre durvább megfizethetetlenségéhez, például egyre többen vannak, akik összeköltöznek másokkal. Mármint ha egyáltalán azt is megengedhetik maguknak. A Zoopla adatai szerint ugyanis egyre többen vannak olyanok is akik hazaköltöznek rokonaikhoz.
„A bérleti díjak gyors növekedése mögött krónikus kínálathiány áll, ami egyre megfizethetetlenebb az ország albérlői számára, különösen az egyszemélyes háztartások és az alacsony jövedelműek esetében” – mondta.
A bérleti joggal foglalkozó szervezetek meglepődés nélkül fogadták a hírt, hogy a bérleti díjak egyre nagyobb lyukat égetnek az emberek zsebébe. Al Mcclenahan, a Justice for Tenants képzési vezetője azt mondta, hogy a bérleti díjak emelkedése csak egy újabb tényező, amely elmélyíti a megélhetési költségek válságát.
„Ez olyan környezetet is teremt, amelyben a bérlők túlságosan félnek bejelenteni az ingatlanban tapasztalható beázásokat, penészt és egyéb problémákat, mert attól tartanak, hogy a tulajdonos megemeli a bérleti díját” – mondja. „A legtöbb bérlőnek nincs választási lehetősége, nincs elég szociális lakás alternatívaként, és ha távolabb költözik a városközponttól, több pénzt kell költenie a közlekedésre, és kevesebb órát dolgozhat, ha fel kell vennie a gyerekeit az iskolából.”
„Még azok a bérlők is kiszolgáltatott helyzetben vannak, akik elégedettek azzal a hellyel, ahol élnek, mert nagyon kevés tartja vissza a főbérlőket attól, hogy megfizethetetlen szintre emeljék a bérleti díjat, vagy kirúgják őket, hogy valaki olyannak adják ki aki többet tud fizetni.” Forrás