Az EU három kulcsfontosságú követelést fogalmazott meg az Egyesült Királyság felé a Brexit utáni új kereskedelmi megállapodás kapcsán. Egy friss jelentés szerint az Európai Unió arra készül, hogy az Egyesült Királyság ismét elfogadja az uniós jogokat, mint feltételt egy új kereskedelmi megállapodás érdekében. Ez része azoknak a terveknek, amelyek célja a Brexit utáni kapcsolat újraformálása Sir Keir Starmerrel, a brit kormány vezetőjével.
Az EU követelései és Sir Keir álláspontja
Keir Starmer, aki a közelmúltban többször hangsúlyozta, hogy nem tervezi az Egyesült Királyságot visszavezetni az egységes piacra, ígéretet tett arra, hogy „működőképessé teszi a Brexitet”. Tervei között szerepel a Boris Johnson által kötött megállapodás újratárgyalása, valamint szorosabb együttműködés az EU-val a kereskedelem, a védelem és a biztonság terén.
A The Times által látott dokumentum szerint az EU vezetői három fő területen várnak engedményeket az Egyesült Királyságtól:
- Az Európai Bíróság joghatóságának elfogadása – Az EU elsődleges feltétele, hogy az Egyesült Királyság ismét kötelezően alkalmazza az uniós jogokat, különösen az Európai Bíróság ítéleteit.
- Hozzáférés a brit vizekhez – Az EU azt szeretné, ha az európai halászok továbbra is szabadon halászhatnának a brit vizeken, a jelenlegi kvóták fenntartásával. Ez azonban felháborodást váltott ki brit halászati csoportokból, akik attól tartanak, hogy ez károsíthatja az Egyesült Királyság tengeri élővilágát.
- Ifjúsági mobilitási program bevezetése – Az EU szeretné, ha az Egyesült Királyság engedélyezné a 18–35 év közötti fiatalok szabad mozgását és munkavállalását az EU és az Egyesült Királyság között legfeljebb két évre.
Halászati vita és ifjúsági mobilitási program
A halászati követelések különösen nagy ellenállást váltottak ki a brit oldalon. Charles Clover, a Blue Marine Foundation társalapítója szerint az EU „elfogadhatatlan követelései” lehetővé tennék például a francia halászok számára, hogy károkat okozzanak az Egyesült Királyság tengeri védett területein.
Az ifjúsági mobilitási program szintén vitatott pont. Az Egyesült Királyság eddig elutasította a javaslatot, bár hasonló megállapodások már léteznek olyan országokkal, mint Ausztrália és Japán.
Jövőbeni tárgyalások
A dokumentum várhatóan jövő héten kerül az európai miniszterek elé, mielőtt a hivatalos tárgyalások 2025 elején megkezdődnek. Sir Keir és Ursula Von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke rendszeres csúcstalálkozókat terveznek, melyek első fordulója 2025 elején esedékes.
Mit mondanak a szakértők?
Mike Galsworthy, az European Movement kampánycsoport elnöke úgy véli, hogy a haladás érdekében kompromisszumokra lesz szükség. „A brit kormány nem számíthat arra, hogy az EU ingyenes segítséget nyújt az Egyesült Királyság gazdasági helyzetének javítására. Az ifjúsági mobilitási program például mindenki számára előnyös, de más követeléseket is meg kell vizsgálni.”
Egy brit kormányszóvivő kijelentette: „Ez a kormány új alapokra helyezi kapcsolatát az EU-val, hogy megkönnyítse a kereskedelmet és elősegítse a gazdasági növekedést. Ugyanakkor egyértelműen kijelentettük, hogy nem térünk vissza az egységes piacra, a vámunióba, vagy a szabad mozgás rendszeréhez.”
Hogyan érinti mindez az Egyesült Királyságot?
A következő hónapok tárgyalásai kulcsfontosságúak lesznek a Brexit utáni gazdasági és politikai kapcsolatok jövője szempontjából. Az EU követelései kemény tárgyalásokat vetítenek előre, miközben az Egyesült Királyság igyekszik megőrizni függetlenségét, ugyanakkor javítani gazdasági helyzetén és nemzetközi kapcsolatain. Forrás