Egy új jelentés szerint az Orient Express brit szakaszát 41 év után megszüntetik a Brexit folytán bonyolultabbá vált határellenőrzések miatt.
Az Orient Express híres többek közt arról is, hogy szerepelt Agatha Christie Gyilkosság az Orient expresszen című regényében, és eredetileg Párizstól Isztambulig közlekedett. Most az útvonal Londontól Folkestone-ig tartó szakaszát leállították, mert túl nehézkessé vált a Calais-i határ átlépése.
A szolgáltatást üzemeltető Belmond nevű cég szerint a „megbonyolított határ- és útlevél-ellenőrzés” azt jelenti, hogy a vállalatnak jövőre a működését módosítania kell. A cég a The Observernek azt mondta: „El akarjuk kerülni vendégeink utazási fennakadásának kockázatát – késéseket és a vonatcsatlakozások lekésését -, és a legmagasabb szintű szolgáltatást szeretnénk nyújtani, a lehető legzökkenőmentesebben és nyugodtabban.”
Az Orient Express utasai korábban a szolgáltatás luxus kocsijain utazhattak Victoria állomásról Folkestone-ba, mielőtt felszálltak volna egy autóbuszra, hogy átkeljenek Franciaországba, ahol átszállhattak egy másik vonatra Calais-ban.
A Brexit utáni biztonsági ellenőrzések, amelyek az elmúlt hetekben akár 14 órás késéseket is okoztak Doverben, azt jelentik, hogy az utasoknak ellenőrizni kell az útlevelüket, mielőtt átkelnének a csatornán. Az ujjlenyomatok és arcok biometrikus szkennelését is hamarosan bevezetik az utazók számára.
A buszos átszállás elfogadhatatlan kockázatot jelent a Belmond számára, mivel az utasok nem tudják elkerülni a késéseket a Csatornán való átkeléskor. A brit kormány is elismerte, hogy a Brexit után bevezetett „új folyamatok” hozzájárultak az utazási káoszhoz Dover kikötőjében.
Az 1929-es évjáratú Orient Express vonaton egy kabin személyenként 3530-10 100 fontba kerül. Amikor a szolgáltatást 140 évvel ezelőtt elindították, az utasoknak még nem kellett útlevelet vinniük magukkal.
A londoni utasok a modern, nagy sebességű Eurostarral Párizsba utazhatnak, és ott csatlakozhatnak a VSOE-hez, de „így már az élmény nem lesz ugyanaz”.
Az eredeti Orient Express 1883-ban indult útnak, és Párizsból Bécsbe közlekedett, és több, Franciaországtól délre közlekedő vonat is megkapta ezt a nevet. A Simplon Orient Express 1919 áprilisában indult, és Christie-t azután ihlette meg, hogy megírja Gyilkosság az Orient Expresszen című regényét, miután olvasott arról, hogy a vonat öt napra ragadt a hóban.
A Brexit miatt más útvonalak is megszűnnek például az Eurostar járata St Pancrasból a párizsi Disneylandbe ezen a nyáron fog végleg leállni. Tom Jenkins, az Etoa, az európai turisztikai szövetség vezérigazgatója szerint az Egyesült Királyság a világ többi részéről érkező turisták egy részét is elveszíti a Brexitnek köszönhetően.
Jenkins szerint a világjárvány elfedte a Brexit által a határoknál okozott számos problémát. „2023 húsvétja volt az új rezsim első kemény próbatétele, és mind láthattuk, hogy Doverben borzasztóan rosszul sült el.” Forrás