Boris Johnson, brit miniszterelnök rendkívüli kormányülést tart ma délután, miközben az emberek Nagy-Britanniában az Omicron variáns miatt már egy újabb lockdown bevezetésére készülnek. A miniszterelnök 14 órakor találkozik vezetői gárdával, mivel egyre nagyobb nyomás nehezedik rá, hogy azonnal kezelje az esetek számának megugrását, még mielőtt az teljesen elszabadulna és a kórházi ápolásra szorulók hada megbénítaná az NHS-t.
A megerősített Omicron variánsos esetek száma több mint 12 ezerrel nőtt vasárnap, és csak Londonban meghaladta a 10 ezret. Állítólag a kabinet egyharmada még így is elutasította a tudományos tanácsadók új intézkedések bevezetésérere irányuló kérését.
A megosztottság és széthúzás eközben egyre növekszik a kormány tagjai közt. Durván 100 képviselő már a legutóbbi alkalommal is elutasította a kormány B-terv-intézkedéseit, beleértve többek közt az oltási tanúsítványok bevezetését is. Mr. Johnson és Rishi Sunak pénzügyminiszter állítólag azon miniszterek közé tartoznak, akik nem szívesen támogatják az új korlátozások karácsony előtti bevezetését.
A kormány tudományos főtanácsadója, Sir Patrick Vallance ugyanakkor állítólag sürgette őket, hogy a lehető leghamarabb vezessék be őket, hogy megakadályozzák az egészségügyi rendszer túlterhelődését. Egy meg nem nevezett miniszter azt mondta a Telegraphnak, hogy a Sir Patrick és Chris Whitty tisztifőorvos által bemutatott adatokat „a kabinet le se tojta”.
A miniszterelnöknek a hírek szerint három opciót vázoltak fel az Omicron variáns terjedésének megfékezésére:
- A beltéri egymással való érintkezések korlátozására felszólító útmutatás az egyik
- A háztartások keveredésére, a társadalmi távolságtartásra és a pubokban és éttermekben este 8 órai bezárására vonatkozó szabályok lenne a második opció
- A teljes lockdown a harmadik lehetőség
A magát megnevezni nem kívánó forrás szerint az „inkább iránymutatásokkal való operálás a lockdown helyett teljesen lehetséges”. Sajid Javid egészségügyi miniszter nemrég azt nyilatkozta, itt az ideje, hogy „óvatosabbak” legyünk, és nem zárta ki az új intézkedések akár napokon belül történő bevezetésének lehetőségét, és a BBC-nek azt mondta, hogy „a járvány ideje alatt gyakorlatilag semmit sem vehetünk biztosra”.
Keir Starmer, a Munkáspárt vezetője pedig azt mondta, hogy szükség esetén a Munkáspárt támogatni fogja a szigorúbb korlátozásokat. „Ha további intézkedésekre lesz szükség, akkor a nemzeti érdekeket szem előtt tartva járunk el. Azt üzenem a miniszterelnöknek, hogy országos szinten mély aggodalomra adnak okot a számok. Szükségünk van egy tervre. Szükségünk van rá, hogy megossza ezt a tervet velünk és a nyilvánossággal. És ha ez a közérdeknek megfelelő terv, akkor támogatni fogjuk.” Forrás