Az Asda vezére szerint Nagy-Britannia szenved a Brexit „katasztrofális” hatásaitól, és fontolóra kellene vennie egy, az EU-val való szorosabb kereskedelmi kapcsolat kialakításának lehetőségét.
Lord Stuart Rose nemrégiben azt mondta, hogy az Egyesült Királyság és Európai Unió közötti kereskedelem „nem folyik zökkenőmentesen”, és felvázolta, miért kellene minden félnek kompromisszumot kötnie a szorosabb kapcsolatok kialakítása érdekében. Arra a kérdésre, hogy a Brexit milyen hatással volt az üzletre, Lord Rose, a Brexit ellenesek egyik prominens kampányolója azt mondta az LBC-nek: „Katasztrofális”.
A szupermarket lánc vezetője szerint az Egyesült Királyság kilépésének gazdasági következményeinek összegzését a Covid-válság, az ukrajnai háború és a globális lassulás „egyaránt megnehezítették”.
„Ez top téma lesz a közgazdászok számára és lehetőséget biztosít, hogy az elkövetkező 40-50 évben arról vitatkozhassanak, milyen hatásai voltak” – mondta. „Soha nem tudjuk meg pontosan. De higgyetek nekem – jók a megérzéseim –, szenvedtünk. Azt hiszem, mi vagyunk az egyetlen gazdaság a G7-ben, de lehet a G20-ak közt is, amely valójában még mindig nem állt vissza a Covid előtti szintre. Ez azért elég sokat elárul.”
Lord Rose szerint kicsi az esélye annak, hogy az Egyesült Királyság visszatér az EU-ba, de azt mondta, hogy örömmel fogadta a Munkáspárt felhívását az Európával való szorosabb kereskedelmi kapcsolat kiépítésére. Sir Keir Starmer, a Munkáspárt vezetője elutasította az EU egységes piacához való újbóli csatlakozás gondolatát, de új állat-egészségügyi megállapodást szeretne, hogy „lebontsa a korlátokat” az agrár-élelmiszer-exportőrök előtt.
„A héten hallottam, ahogy a Munkáspárt azt mondta, hogy ne térjünk vissza az egységes piacra, de jobb lenne szorosabb kereskedelmi kapcsolatot kialakítani Európával” – mondta Lord Rose. „Nos, nem érdekel, minek nevezzük, hívhatjuk Mickey Mouse-egyezménynek is, ami engem illet. Ami a lényeg, az az, hogy erősebb kereskedelmi kapcsolatra van szükségünk” – tette hozzá.
Mindemellett felszólította Rishi Sunak kormányát, hogy „tegyen rendbe néhány értelmetlenséget, többek közt az északír helyzet körül, hogy a két legnagyobb kereskedelmi partnerünkkel jobban tudjunk együtt kereskedni. Jelenleg ez ugyanis nem megy zökkenőmentesen.”
Majd hozzátette: „Úgy tűnik, most mind a két oldal hajlandó lenne valamilyen kompromisszumra. Minden a kompromisszumról szól.”
Sir Keir, a munkáspárt vezetője a múlt héten eközben azt mondta, hamarosan részletesebben ismerteti terveit a Brexit „helyrehozását illetően”. Ez azután történt, hogy Lisa Nandy kijelentette, hogy a munkáspárt arra törekszik, hogy az Egyesült Királyságot az állat-egészségügyi normákon és a nemzetbiztonságon kívül több területen is összhangba hozza az uniós jogszabályokkal. Forrás