Az Európai Unió tagállamai jóváhagyták a tárgyalások megkezdését az Egyesült Királysággal egy új ifjúsági vízumprogramról, amely sokak szerint komoly előrelépést jelenthet a brit és uniós fiatalok számára.
A Brexit óta először történhet érdemi előrelépés az Egyesült Királyság és az Európai Unió közötti mobilitási lehetőségek újraindításában. Az Európai Tanács – az uniós tagállamok vezetőiből álló testület – hivatalosan is jóváhagyta a részletes tárgyalások megkezdését az Egyesült Királysággal egy 18–30 év közötti fiataloknak szóló vízumprogram kialakításáról.
Mi is ez az új vízumprogram?
A tervezett ifjúsági vízumrendszer célja, hogy lehetővé tegye a fiatalok számára:
munka- vagy tanulmányi célú tartózkodást
néhány hónaptól akár két évig terjedő időtartamban
kölcsönös alapon, azaz brit fiatalok is mehetnek az EU-ba, és fordítva
Ez nem jelent szabad mozgást a korábbi, uniós tagság idején megszokott formában – a programot külön engedélyekhez és feltételekhez kötik, például:
nem lehet családtagokat hozni
nem lesz jogosultság brit állami juttatásokra
egészségügyi hozzájárulás fizetése lesz kötelező (NHS surcharge)
Már más országokkal működik hasonló program
Az Egyesült Királyság már jelenleg is működtet ifjúsági mobilitási megállapodásokat olyan országokkal, mint:
Ausztrália
Új-Zéland
Dél-Korea
Izland
Uruguay
Hongkong
Tajvan
Ezek a megállapodások általában 18–30 vagy 18–35 év közötti fiatalokat céloznak, akik maximum 2 évig tartózkodhatnak és dolgozhatnak a szigetországban.
A szakértők és érdekvédők szerint óriási előrelépés
Alfred Quantrill, a brit Young European Movement szervezet képviseletében elmondta:
„Az, hogy az EU hivatalosan is megkezdi a tárgyalásokat egy Ifjúsági Tapasztalatszerzési Programról, hatalmas előrelépés a brit fiatalok számára. Egy teljes generáció lehetőségei szűkültek be az elmúlt évtizedben, most végre újra megnyílhatnak az ajtók számukra.”
Quantrill szerint nem csupán munkalehetőségekről van szó, hanem tanulmányutak, szakmai gyakorlatok, gyakornoki programok és kulturális tapasztalatszerzés is elérhetőbbé válhat a britek számára.
Politikai vita, de egyértelmű társadalmi támogatottság
A brit kormány részéről a munkáspárti kabinet támogatja a javaslatot, de hangsúlyozzák: ez nem a szabad mozgás visszaállítása, hanem egy új formájú mobilitási program.
A bejelentés néhány nappal azután történt, hogy a YouGov közvélemény-kutatása szerint az Egyesült Királyság lakosságának többsége immár visszatérne az Európai Unióba – ez a jelenség a brit médiában a „Bregret” (Brexit + regret) kifejezéssel vált ismertté.
Mi következik most?
Az EU és az Egyesült Királyság között hamarosan megkezdődhetnek a tárgyalások a rendszer részleteiről: vízumszámok, feltételek, időtartam, jogosultság.
Ha sikerül megállapodásra jutni, az első uniós–brit mobilitási megállapodás születhet meg a Brexit óta – ez pedig sok fiatal számára új lehetőségeket és perspektívát nyithat meg. Forrás