A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenyfelügyeleti eljárást indított Magyarország egyik legnépszerűbb fapados légitársasága, a Wizz Air ellen tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok gyanúja miatt.
A GVH azt gyanítja, hogy a Wizz Air foglalási rendszere nem felel meg a szakmai gondosság követelményeinek, és hogy a szolgáltatási díjakkal kapcsolatos lényeges információkat szándékosan visszatartják az utasoktól. Most ebből kifolyólag újabb vizsgálat indult a légitársaság ellen.
A Daily News Hungary korábbi beszámolója szerint a GVH azt állítja, hogy a Wizz Air elmulasztotta tájékoztatni az ügyfeleket arról, hogy bizonyos „kiegészítő szolgáltatások”, amelyek egyes csomagokban szerepelnek, külön is megvásárolhatók. Emellett a légitársaságot megtévesztő kereskedelmi kommunikációval is vádolják az automatikus bejelentkezési szolgáltatás kulcsfontosságú jellemzőivel kapcsolatban. A GVH augusztus 3-án, szombaton befejezte legutóbbi vizsgálatát a Wizz Air ellen, amelynek eredményeként a céget több mint 307 millió forint (772 ezer euró) bírsággal sújtották a fent említett jogsértések miatt.
Új vizsgálat indult
Emellett most egy újabb vizsgálat is folyamatban van, mivel a Wizz Air-t azzal gyanúsítják, hogy fontos információkat tart vissza az utasoktól – írja a Világgazdaság. Az új vizsgálat két fő állításra összpontosít: a Wizz Air foglalási rendszere valószínűleg nem felel meg a szakmai gondosság normáinak, mivel nem biztosítja a szolgáltatási díjak kommunikációjának előrejelezhetőségét és megbízhatóságát.
Előfordul, hogy ugyanazon szolgáltatások árai eltérőek lehetnek attól függően, hogy milyen eszközt használnak (például két különböző mobiltelefon, vagy egy mobil és egy asztali számítógép). A légitársaságot azzal is gyanúsítják, hogy eltitkolja a fogyasztók elől, hogy a weboldalán és az alkalmazásában megjelenő árak nem biztos, hogy érvényesek maradnak a teljes foglalási folyamat során.
A versenyfelügyeleti eljárás megindítása még nem jelenti azt, hogy a vállalat biztosan elkövette a feltételezett jogsértéseket. A vizsgálat célja a tények tisztázása és a feltételezett jogsértés bizonyítása. Az ilyen vizsgálatok lefolytatásának szokásos időtartama három hónap, amely szükség esetén kétszer, alkalmanként legfeljebb két hónappal meghosszabbítható. A GVH hangsúlyozza, hogy a versenyjog szerint az ügyféltől szükséges adatok bekérésének és válaszának időtartama nem számít bele a vizsgálat időtartamába.
Az elmúlt években a GVH szorosan figyelemmel kísérte a hazai légi közlekedési piacot. 2022 októberében a nemzeti versenyhatóság átfogó ellenőrzést végzett annak megvizsgálására, hogy a Magyarországon működő légitársaságok, köztük a fapados légitársaságok weboldalai, valamint a népszerű jegyösszehasonlító oldalak alkalmazzák-e az úgynevezett sötét mintákat értékesítési és reklámgyakorlataikban.
A GVH-hoz egyre több panasz és bejelentés érkezik a légitársaságok gyakorlatával kapcsolatban. A légiközlekedési piac működésével kapcsolatos egyre több fogyasztói figyelmeztetésre és piaci anomáliára reagálva Rigó Csaba Balázs, a GVH elnöke figyelmeztetéseket küldött a magyar piacon működő több légitársaság vezetőinek is. Forrás