Tiltakozók ezrei özönlötték el tegnap délelőtt a főváros utcáit, akik az EU támogatása mellett tüntettek. Azonban, nagyobb szükség volt a rendőrük jelenlétére, mint gondolták, ugyanis, távol kellett tartaniuk őket a Brexit pártiaktól.
A March for Europe (Menetelés Európáért) szervezői azt remélik, hogy az 50. cikkely aktiválásának késleltetése majd növeli a kormányon lévő nyomást. A tüntetésen több jelentős személy is részt vett, mint például, az emberi jogokért kampányoló Peter Hatchell, a baloldali rovatvezető Owen Jones és Eddie Izzard humorista. A tiltakozó esemény egyik pontján Izzard bizarr dulakodásba keveredett egy férfivel, aki lekapta a fejéről a rózsaszín svájcisapkáját. A rendőröknek ekkor be kellett avatkozniuk.
A Brexit pártiak egyik csoportja a rendőrségi vonalon túlról gúnyolgatta a masírozókat, magasan tartva a Union Jacket és egyéb feliratokat, melyeken az szerepelt, hogy „Hello brainwashed remainiacs” (vagyis, „Hello, agymosott maradást pártoló mániákusok”).
Whitehallban kisebb balhé bontakozott ki, amikor egy seregnyi Brexit párti kampányoló az EU színében masírozókra ordítozott, amikor elhaladtak egymás mellett az utcán. Egy arcukat eltakaró férfiakból álló csoport egy bannerrel próbálta meg eltorlaszolni a masírozók útját, amely nem sikerült, ugyanis, az EU párti kék ruhás tömeg félreállította őket. A kampányolók a Hyde Parkból indulva, Whitehallon át vonultak a Parlament épületéig, ahol hétfőn vitát tartanak majd arról, hogy legyen-e második EU-s népszavazás.
Mindezt egy online petíció váltotta ki, amely több mint négy millió szavazatot gyűjtött össze a kilépést eredményező júniusi népszavazást követően. Azonban, petícióra a kormány hivatalos válasza az volt, hogy a Brexit mellett született döntést „tiszteletben kell tartani”.
A demonstrálók felszólították a képviselőket arra, hogy nagyobb nyilvánosság előtt vitassák meg a Brexit tárgyalások minden egyes szakaszát. Ezzel egy időben, Edinburgh-ben, Birminghamben, Oxfordban és Cambridge-ben azért tüntettek, hogy az ország tartson szoros gazdasági, kulturális és társadalmi kapcsolatot Európával.
Röviddel egy óra után, tengernyi kék EU-s zászló árasztotta el a Parlament előtti teret, ahol a tüntetők együtt énekelték a The Beatles „Hey Jude” című slágerét, amelyben, a címben szereplő szót az „EU”-val helyettesítették.
A tiltakozók „Mi európaiak vagyunk” és „Maradjunk és reformáljuk meg az EU-t” jelmondatokkal ellátott transzparenseket tartottak fent.
Mások baguette-eket lóbáltak a levegőben, míg voltak olyanok, akik az EU sárga csillagokkal ellátott kék zászlóját festették az arcukra. Azonban, a kilépés mellett kampányolók azzal vádolták a masírozókat, hogy irigyek azért, amiért nem ők nyertek és meg akarják dönteni a demokráciát.
Jones a következőket mondta: „A demokrácia nem azt jelenti, hogy amikor valaki győz, akkor mindenkinek be kell fognia és őt kell támogatnia. Mindannyian használhatjuk a szólásszabadság jogát azért, hogy elmondjuk, amit akarunk ebben az országban, és ez most erről szól.”
Hozzátette: „Szerintem, most eléggé problémás dolog egy második népszavazáson vitatkozni. Az egyik oldal veszített, méghozzá, viszonylagosan kevés különbséggel, de ettől ez még vesztés. Nem lehet népszavazásokat tartani mindaddig, amíg el nem érjük azt az eredményt, amit akarunk.”
„Szerintem, most arra kell összpontosítani, hogy jelenleg milyen feltételei vannak a Brexitnek, és hogy azok, akik a maradásra szavaztak, legyenek meghallgatva, hiszen, nem döntheti el a pontos viszonyunkat az EU-val az ország egy része, mindannyiunknak ki kell vennünk a részünket ebben.”
A Green Party új társ-vezetője, Caroline Lucas a következőket tweetelte: „A #marchforeurope-al való szolidaritás, ma nem arról szól, hogy megfordítsuk a referendum eredményeit, hanem, arról, hogy megadjuk a jogot az embereknek arra, hogy lehetőségeket vázoljanak fel a #Brexit számára.” Forrás: www.standard.co.uk
[fblike]
- Így értesülhetsz friss híreinkről azonnal
- Itt csatlakozhatsz a HuNglia Facebook csoporthoz (18,000fő)