Kemi Badenoch, a Konzervatív Párt vezetője bejelentette első jelentős politikai intézkedését, amely szerint a segélyt igénylő migránsok nem kaphatnának állandó letelepedési jogot az Egyesült Királyságban.
Mi változna a letelepedési szabályokban?
A javaslat szerint a jelenlegi öt évről tíz évre növelnék azt az időszakot, amelyet a munkavízummal érkező migránsoknak az Egyesült Királyságban kell eltölteniük, mielőtt határozatlan idejű letelepedési engedélyt (ILR) kérhetnének.
Ezenkívül a bűncselekményt elkövető, illetve a szociális támogatásokat vagy szociális lakhatást igénybe vevő migránsok véglegesen kizárásra kerülnének az ILR lehetőségéből. Badenoch szerint csak azok kaphatnának brit állampolgárságot és állandó letelepedési jogot, akik valóban elkötelezettek az ország iránt.
Angela Eagle, a Munkáspárt minisztere szerint azonban:
„14 évnyi konzervatív kormányzás után senki sem fogja komolyan venni ezt a bejelentést.”
Mit jelent az ILR és hogyan változnának a szabályok?
A határozatlan idejű letelepedési engedély (ILR) lehetővé teszi az emberek számára, hogy állandó jelleggel éljenek, dolgozzanak és tanuljanak az Egyesült Királyságban. Jelenleg egy személy általában öt év munkaviszony után kérhet ILR-t, bizonyos vízumtípusok esetében pedig már két-három év után is.
A brit állampolgárságért eddig egy év ILR birtoklás után lehetett folyamodni, azonban a konzervatívok ezt az időszakot ötre emelnék, így az állampolgársági kérelem 15 év tartózkodás után lenne lehetséges.
Visszamenőleges hatály és új törvénymódosítás
A Konzervatív Párt szerint a szabályokat 2021-ig visszamenőleg alkalmaznák a következő Határbiztonsági, Menekültügyi és Bevándorlási Törvény módosításán keresztül, amelyet jövő héten tárgyalnak a parlamentben.
Badenoch és pártja azt szeretné elérni, hogy a bevándorlás ne automatikusan vezessen állampolgársághoz, mivel szerintük a jelenlegi rendszer túl sok ember számára nyitotta meg ezt az utat, ami túlzott terhet ró a közszolgáltatásokra.
Kik igényelhetnek jelenleg támogatást?
Általában a vízummal rendelkező migránsok, az illegális bevándorlók és a menedékkérők nem jogosultak segélyekre és szociális lakhatásra az Egyesült Királyságban. Ez az úgynevezett „no recourse to public funds” (NRPF) szabály, amely megakadályozza az állami támogatásokhoz való hozzáférést.
Néhány migráns kérelmezheti a korlátozás feloldását, és a Migration Observatory adatai szerint 2021-ben és 2022-ben körülbelül 2 500 ember kapott ilyen engedélyt.
Migránsoknak bizonyítaniuk kell a gazdasági hozzájárulásukat
Chris Philp, árnyék belügyminiszter a BBC-nek nyilatkozva elmondta:
„Ha valaki hosszabb időn keresztül folyamatosan segélyeken él és nem dolgozik, akkor nem akarjuk számára biztosítani az ILR lehetőségét.”
A konzervatív tervek szerint az ILR-re pályázóknak igazolniuk kell, hogy nettó hozzájárulók az ország gazdaságához, vagyis a fizetésükből és adóbefizetéseikből származó bevételnek meg kell haladnia az állami támogatások költségeit.
Badenoch: A reform csökkenteni fogja a migrációt
Badenoch szerint a jelenlegi szabályok egy „futószalagot” hoztak létre, amely lehetővé teszi, hogy az újonnan érkezők viszonylag gyorsan brit állampolgárságot kapjanak.
A BBC-nek így nyilatkozott:
„Biztosítanunk kell, hogy azok, akik ide jönnek, valódi, mély kapcsolatot építsenek ki az Egyesült Királysággal. Nem lehetnek bűncselekményt elkövetők, nettó hozzájárulók kell legyenek, és nem támaszkodhatnak segélyekre. Olyan embereket akarunk, akik törődnek az országunkkal és közösségeinkkel.”
Hozzátette, hogy a politika célja a migránsok számának csökkentése, de konkrét számokat nem említett.
Farage és a Reform UK népszerűsége miatt lépett a Tory vezetés
Tavaly Badenoch elismerte, hogy a Konzervatív Párt tévedett a bevándorlás kezelésében, mivel a nettó migráció rekordszintre, 906 000 főre emelkedett. Korábban is támogatta egy szigorú felső határ bevezetését a migrációra, de azt mondta, hogy a pontos szám a körülményektől függ.
A Tory vezetőket különösen aggasztja Nigel Farage pártjának, a Reform UK-nak a növekvő támogatottsága, amely szigorú bevándorlásellenes álláspontot képvisel.
Badenoch elismerte, hogy a Konzervatív Pártnak vissza kell nyernie a választók bizalmát, és hogy érthető, ha sokan a protestpártokhoz fordulnak.
A következő napokban várható, hogy a Konzervatív Párt hivatalosan is benyújtja az új törvénymódosítást, amely jelentős hatással lehet az Egyesült Királyság bevándorlási szabályozására. Forrás