Több ezer medúza, köztük élő és elpusztult példányok sodródtak partra Cornwall partjainál.
A Mauve Stinger, vagyis Pelagia noctiluca fajhoz tartozó medúzák mérge nem halálos ugyan az emberekre, de csípésük rendkívül fájdalmas lehet. Ezek a medúzák jellemzően kékes vagy lilás színűek, és bár átmérőjük csupán körülbelül 10 cm, csápjaik akár 3 méteresre is megnőhetnek.
Rachael Edmans épp a tengerben készült egy jót pancsolni Falmouthnál, amikor hatalmas mennyiségű medúzát látott meg a parton és a vízben is. Ezeket a lényeket egy durván 30 mérföldes szakaszon, Falmouth és St Austell között számos helyen, többen is látták a tengerparton.
„Nagyon meglepődtem, hogy ilyen sok medúzát láttam” – nyilatkozta Rachael a The Sunnak. „Általában egy másik fajta medúzából lehet itt látni viszonylag sokat, de soha ennyit egyszerre még nem láttam.”
Egy másik helyi lakos, Alison Wilcock is több száz medúzát észlelt a St Austellnél található egyik strandon, és ő ezt mondta: „Minden évben akad néhány, de sosem ennyi. Az egész St Austell tele van velük.”
A Cornwall Wildlife Trust figyelmeztetést tett közzé a medúzákról a Facebookon, hangsúlyozva, hogy még a vízből kikerülve is csíphetnek, ezért nem érdemes piszkálni őket.
„Rengeteg bejelentést kaptunk a hétvégén Cornwall partjaira sodródott Mauve Stingerekről. Százával láthatók az árapály-medencékben és a strandokon [Falmouthnál]. Legyenek óvatosak! A Mauve Stinger kicsi, de erős csípésű medúza, hosszú és tüskés csápokkal, amelyek tele vannak csípősejtekkel, ami még akkor is meg tud csípni, ha a medúza partra sodródott” – olvasható a bejegyzésben.
A Wildlife Trusts szerint viszonylag ritka, hogy ilyen nagy számban előforduljanak ezek a medúzák a brit vizekben. Azokat, akik úszni terveznek a környékbeli vizekben, arra figyelmeztetik, hogy viseljenek búvárruhát a csípések elkerülése érdekében.
A Mauve Stinger kedveli a melegebb vizeket, például a Földközi-tengert, így feltehetően a tengervizek hőmérséklet emelkedése miatt kerülhettek közelebb a brit partokhoz. Forrás