Hetek óta tartó bizonytalanság és feszült várakozás után végre kitört a vulkán Izland délnyugati részén, és lávacsóvákat repített a magasba, bevilágítva az éjszakai égboltot.
A tudósok helikopterek segítségével figyelték meg az intenzív vulkanikus tevékenységet a két mérföldes vulkáni kráter területén. „A kitörés Grindavíktól északra, Sundhnukurtól északra kezdődött” – közölte az izlandi meteorológiai intézet, hozzátéve, hogy a kitörés mindössze néhány kilométerre északra kezdődött attól a halászvárostól, amelyet korábban a rengeteg földrengés következtében evakuáltak.
A kitörés arra késztette a tisztviselőket, hogy figyelmeztessék és felszólítsák a környéken tartózkodókat, hogy azonnal távozzanak a térségből, és aktiválták a polgári védelmi vészhelyzeti protokollokat. Reykjavík közeli Keflavik nemzetközi repülőtere továbbra is nyitva áll, bár számos késést jeleztek az érkezések és az indulások esetében egyaránt.
„A szeizmikus aktivitás és a GPS-eszközök mérései azt jelzik, hogy a magma délnyugat felé halad, és a kitörés Grindavik irányába folytatódhat” – közölte a meteorológiai intézet. Hozzátették, hogy a földfelszínen lévő repedés közel 3,5 km hosszú, és gyorsan növekszik.
A híres Blue Lagoon geotermikus gyógyfürdő hétfőn bejelentette ideiglenes bezárásának meghosszabbítását a kitörést követően.
A vulkán, ami most kitört a Reykjanes-félszigeten található, körülbelül 20 mérföldre (32 kilométerre) Izland fővárosától – Reykjavíktól. A Reykjanes-félsziget Izland délnyugati részén található, közel 900 mérföldre (1448 kilométerre) az Egyesült Királyság partjaitól beljebb eső részétől, és körülbelül 650 mérföldre (1046 kilométerre) a Külső-Hebridáktól – az Egyesült Királyságnak Izlandhoz legközelebb eső részétől.
Hétfő este a honlapján megjelent „figyelmeztető” üzenetben a Met Office kijelenti: „A kitörés Grindaviktól északra megkezdődött, Hagafellnél.”
A kitörés arra késztette az izlandi rendőrséget, hogy szükségállapotot hirdetett ki, és aktiválta a Polgári Védelmi Koordinációs Központot.
„Azzal szeretnénk kezdeni, hogy megkérünk mindenkit, hogy ne menjenek a kitörés helyszínének a közelébe. Nem tudjuk, milyen messze van a kitörés Grindavíktól. Nem lehetünk biztosak, amíg egy helikopter át nem repült a helyszín felett” – mondta Hjördís Guðmundsdóttir, a Polgári Védelmi Ügynökség információs szakértője. Forrás