Rishi Sunak kijavította a Boris Johnson által a Brexit során okozott egyik újabb problémát mégpedig, hogy megegyezett Brüsszellel arról, hogy az Egyesült Királyság újra csatlakozzon az EU 85 milliárd font értékű Horizon névre hallgató tudományos kutatási programjához.
Hónapokig tartó bizonytalanság után a kormány most közölte, hogy aláírtak egy új megállapodást, amely lehetővé teszi a brit kutatók számára, hogy pályázhatnak támogatásokra és részt vegyenek a Horizonos projektekben. A lépés óriási megkönnyebbülést jelent a tudósok számára, akik nem egyszer figyelmeztettek arra, hogy a brit kutatók a Brexit óta eltelt két év nagy részében hanyagolni kényszerültek az európai kollégákkal való együttműködést.
Nagy-Britannia kezdetben meg akarta tartani a tagságát a Brüsszellel kötött Brexit utáni kereskedelmi megállapodás keretében, de ez az észak-írországi megállapodásokkal kapcsolatos viták során egy megtorlás részeként meghiúsult. A megállapodás csütörtöki bejelentésekor a brit miniszterelnök azt mondta, hogy „megfelelő megállapodást szeretne kötni az Egyesült Királyság számára, amely páratlan kutatási lehetőségeket nyit meg”, miközben gondoskodik arról, hogy „a brit adófizetők számára is a megfelelő megállapodás legyen”.
Paul Stewart professzor, az Orvostudományi Akadémia klinikai alelnöke azt mondta, hogy ez „egy kulcsfontosságú pillanat volt az Egyesült Királyság számára”, és a kutatók „örömmel vették tudomásul ezt a hatalmas hírt”.
Az ismert tudós elmondása szerint ez egy „nagyon erős üzenet mindenki számára arról, hogy az Egyesült Királyság nyitott az üzleti megállapodásokra”, majd hozzátette: „Az egészségügyi kutatás nemzetközi törekvés, a legjobb ötletek támogatásán alapszik, de ugyanolyan fontos a határokon átnyúló hálózatok létrehozása is.”
A miniszterelnök szerdán felhívta Ursula Von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét, hogy megerősítse a megállapodást. Az Egyesült Királyságnak a jelen állás szerint nem kell befizetnie a rendszerbe visszamenőleg arra a két évre, amíg nem volt jelen. A brit költségek 2024 januárjában kezdődnek újra.
„A rengeteg szakértelem és tapasztalat birtokában olyan megállapodást kötöttünk, amely lehetővé teszi az Egyesült Királyság tudósai számára, hogy részt vegyenek a világ legnagyobb kutatási együttműködési programjában, a Horizon Europe-ban” – mondta Sunak.
A kormány azt is kiemelte, hogy a megállapodásba beépítenek egy úgynevezett „visszakövetelési” mechanizmust is, ami azt jelenti, hogy az Egyesült Királyság kártérítést kap, ha a brit tudósok aránylag lényegesen kevesebb pénzt kapnak, mint amennyit az Egyesült Királyság a programba belepumpál.
A Horizon egy együttműködés Európa vezető kutatóintézetei és technológiai vállalatai között. Az EU-tagállamok pénzzel járulnak hozzá a működtetéséhez, amelyeket azután az arra pályázó egyéneknek és szervezeteknek osztanak ki olyan témák kutatására, mint az éghajlatváltozás, az orvostudomány fejlődése vagy a mesterséges intelligencia.
Sir Adrian Smith, a Royal Society elnöke „fantasztikus hírnek” nevezte a bejelentést, és hozzátette: „A tudomány nagyon sokat kínál a globális kihívások leküzdésében és az életminőség javításában – ma a kormány és az EU ezzel a megállapodással egy nagy lökést adott ennek.” Forrás