A legfrissebb értesülések szerint az Északi Áramlat 1 és 2 gázvezetékeken is szivárgás van. Egy német lap szerint minden jel arra utal, hogy ez nem véletlen, hanem egy „célzott támadás” műve.
Nem olyan régen már felröppentek hírek arról, hogy az Északi Áramlat mindkét vezetékén baj van. Először az Északi Áramlat 2 vezetékrendszeren észleltek nyomáscsökkenést, a hétfői nap folyamán. Ezt követően a dán hatóságok azt is elárulták, hogy valahol Bornholm szigeténél szivárog a gáz minden valószínűség szerint. Néhány órával később viszont már a másik vezetéken is elkezdett csökkenni a nyomás.
Mint azóta kiderült, ott is szivárog a gáz, ráadásul két helyen is. A Reuters értesülése szerint a svéd hatóságok közölték, hogy az egyik szivárgás a Svédországhoz tartozó vizeken található, a másik ezzel szemben a dán oldalon van, viszont a kettő nagyon közel van egymáshoz.
A svédek szóvivője elmondta, hogy még nem tudják pontosan, mi okozhatta szivárgást, de a térségben közlekedő hajókat már figyelmeztették a történtekre, és jelenleg egyetlen hajó se mehet a helyszín közelébe.
A németek szerint nem lehet véletlen, hogy ennyire rövid időn belül több helyen is szivárogni kezdett a gáz. Az egyik német szövetségi hatóságnál dolgozó szakértő szerint a körülmények alapján nagy valószínűséggel állítható, hogy célzott támadást intéztek a vezeték ellen.
A Tagesspiegel nevű lap forrása szerint a tenger fenekén futó földgázvezetékek ellen „célzott támadást” végrehajtani rendkívül összetett feladat, ugyanis a művelethez különleges egységek – például haditengerészeti búvárok vagy tengeralattjárók – kellenek.
Arra vonatkozólag, hogy kik tehették, két lehetséges opció a legvalószínűbb. Egyfelől elképzelhető, hogy a támadásért Ukrajna vagy valamely támogatója a felelős, de ugyanakkor az is lehet, hogy orosz egységek hajtották végre a támadást azzal a céllal, hogy növeljék az EU földgázellátása körüli bizonytalanságot, tovább mélyítve ezzel az energiaválságot, és még jobban az egekbe lőjék a földgáz piaci árát.
A Bloomberg szerint a gázszivárgás már most azt eredményezte, hogy emelkedni kezdett a gáz ára Európában. A hírügynökség közlése szerint kedd reggel 10 óra körül Európa legfontosabb gázpiacán, a holland gáztőzsdén már 4,3 százalékkal nőtt a gáz ára, egészen 181,37 euró/kilowatt árig a történteknek köszönhetően. Forrás