Hétfőtől kezdve Angliában egységesen, minden boltban fizetnünk kell a nejlonszatyrokért, az új törvény értelmében, mellyel az elhasznált szatyrok számát igyekszik a brit kormány csökkenteni.
Mostantól kezdve egész Anglia területén 5p-be fognak kerülni a normál méretű nejlonszatyrok. Anglia az utolsó Nagy-Britannia területén, ahol hivatalosan is fizetőssé válnak, ugyanis az ország többi részén már korábban bevezették ezt a jogszabályt.
Ha egészen pontosak akarunk lenni, akkor az új szabály minden 250, vagy annál több alkalmazottat foglalkoztató kiskereskedőnek teszi kötelezővé a szatyrok fizetőssé tételét. Az ennél kisebb vállalkozások, és a papírzacskók kivételt képeznek. Továbbá ingyenes marad a szatyor olyan élelmiszerek csomagolása esetén, mint nyers hús, orvosság, vagy friss termékek, mint a virág, vagy a zöldségek.
A környezetvédők azonnal hangot is adtak aggályaiknak ezzel kapcsolatban, és így mindössze fél sikernek értékelik a lépést, mivel szerintük sokkal szigorúbban, és mindenre kiterjedően fizetőssé kellene tenni.
Az ilyen szatyrok nem bomlanak el és akár évszázadokig is a földben maradhatnak, ezért rendkívül károsak az ökoszisztémára nézve. Angliában 2014-ben 200 millió darabbal emelkedett a felhasznált szatyrok száma, egy év alatt összesen 7.6 milliárdra. Ez durván évente 140 db emberenként, és nem kevesebb, mint 61,000 tonna szemét. És gondoljunk bele, hogy ez CSAK Anglia!
Máshol így áll a helyzet:
- Wales területén 2011-ben vezették be az 5p-s szatyrokat és azóta 71%-kal csökkent a felhasznált éves mennyiség
- Skóciában tavaly vezették be és 12.8%-kal javult a helyzet, Észak-Írországban pedig két éve van életben a módosítás és 42.6%-kal fogy kevesebb szatyor
- 2002-ben Banglades volt az első ország, ahol teljesen betiltották a nejlonszatyrokat, miután az áradások alkalmával eltömítették az ilyenkor létfontosságú vízelvezető hálózatot
A kormány az új jogszabály bevezetésétől azt várja, hogy az áruházakban 80%-kal, az Oxford és Regent street környékein pedig 50%-kal fog fokozatosan visszaesni a használatuk mértéke. Nem beszélve arról, hogy évi 60 millió fonttal kellene kevesebbet költeni szemétszedésre. Forrás: http://www.bbc.co.uk/news/business-34438030
- Itt csatlakozhatsz a HuNglia Facebook csoporthoz (13,000fő)
- Vásárolj szuper, kedvezményes kuponokat oldalunkon
- Próbáld ki az új Hunglia keresőt
- Így tudsz HuNglia ikont rakni mobilodra, hogy a főképernyődről egyből elérd az oldalt
- Ha van egy érdekes sztorid, küldd be: info@hunliaonline.com