Friss adatok szerint legfőképp a Londontól távolabb élő fiatalok közül egyre többen egyre pesszimistábban tekintenek anyagi jövőjükre, munkaerőpiaci esélyeikre és lakásvásárlási lehetőségeikre.
A legfrissebb statisztikák alapján a londoni fiatalok minden pénzügyi kérdésre optimistábban válaszoltak, mint az országos átlag. Ezzel szemben az East Midlands, West Midlands, Yorkshire és a Humber, Skócia és Wales területén élők a legkevésbé magabiztosak jövőjüket illetően.
A lakásvásárlás egyre esélytelenebbnek tűnik
A King’s Trust éves ifjúsági indexe szerint, amely a 16–25 éves brit fiatalok attitűdjeit méri, még az egekbe szökő londoni ingatlanárak ellenére is a fővárosban élők a legbizakodóbbak a lakástulajdonlással kapcsolatban. Csak 25% gondolja úgy, hogy soha nem fog tudni saját otthont vásárolni, míg ez az arány Kelet-Angliában 41%, Walesben 37%, Portsmouth városában pedig már 55%.
Emellett a londoni fiatalok kevésbé aggódnak amiatt, hogy nem keresnek majd eleget egy család fenntartásához – csupán 23% osztja ezt az aggodalmat, míg az East Midlands régióban ez az arány már 30%.
Míg Londonban csak 23% érzi úgy, hogy kudarcot fog vallani az életben, addig Walesben ez az arány 36%, az East Midlandsben pedig 34%. A szülők sikerétől való lemaradás érzése is magasabb a fővároson kívül élőknél: míg Londonban csupán 25% gondolja, hogy nem fog elérni szülei szintjére, addig East Midlandsben ez az arány 39%, Yorkshire és Humber régióban pedig 36%.
A helyzet még súlyosabb néhány nagyvárosban:
- Liverpoolban és Bristolban a fiatalok 47%-a gondolja, hogy nem lesz olyan sikeres, mint a szülei.
- Portsmouthban 45% osztja ugyanezt az érzést.
A földrajzi korlátok akadályozzák a karrierlehetőségeket
A 27 éves Joe Portsmouth-ban nőtt fel, és ott szeretett volna karriert építeni. Bár első osztályú diplomát és mesterszakos végzettséget szerzett a brightoni egyetemen, egy éven belül 41 állásinterjún vett részt, de egyetlen helyről sem kapott ajánlatot.
„Mindig is helyben akartam kezdeni a karrieremet, de a földrajzi korlátok nagy szerepet játszottak abban, hogy milyen lehetőségeim voltak.” – mondta Joe az Independentnek. „Itt úgy tűnt, csak két lehetőség van: kávézóban dolgozni vagy a katonasághoz csatlakozni.”
A rengeteg elutasítás után Joe elkezdte elveszíteni a reményt, mígnem rátalált a King’s Trust Explore programjára, amely segített neki visszanyerni a mentális egyensúlyát. Azóta sikerült elhelyezkednie az általa vágyott területen.
A pénzügyi bizonytalanság mentális hatásai
Az új adatok rávilágítanak arra is, hogy a pénzügyi bizonytalanság súlyosan érinti a fiatalok mentális egészségét.
- 41% mondta azt, hogy a jövőjükkel kapcsolatos aggodalmak rontották mentális állapotukat.
- Londonban ez az arány csak 33%, míg az East Midlandsben 49%.
- Liverpoolban még ennél is magasabb, 51% számolt be mentális problémákról anyagi helyzete miatt.
A 21 éves Emily Leicesterben él, és grafikai tervezés és fényképészet területén keresett állást. Azonban 19 éves kora óta folyamatos elutasításokat kapott, ami erősen rányomta a bélyegét mentális állapotára.
„Azt hittem, hogy néhány hónapon belül sikerül majd elhelyezkednem, de ez soha nem történt meg.” – mondta Emily. „Úgy éreztem, mintha egy hatalmas gödörben lennék, és csak azt kérdeztem magamtól: ‘Miért nem kellek senkinek?’”
Emily szeretett volna Leicesterben maradni, ezért nem pályázott londoni állásokra, mivel ott a munkaerőpiac telítettebb, és a megélhetési költségek jóval magasabbak.
„A szüleim idejében sokkal könnyebb volt lakást vásárolni és boldogulni. Most viszont az árak az egekben vannak, és a gazdasági helyzet miatt szinte lehetetlennek tűnik.”
Végül Emily jelentkezett a King’s Trust 12 hetes képzésére, amely segített neki fejleszteni a munkavállalói készségeit. Később bekerült az Egészségügy és Szociális Gondozás programba, amely lehetőséget biztosított számára a gyakorlati tapasztalatszerzésre. Ma már az NHS-nél dolgozik, és azt mondja, hogy a program megváltoztatta az életét.
„Nagyon örülök, hogy belevágtam. Segített megtalálni a szenvedélyemet és egy olyan munkát, amit imádok.”
Szakértők szerint sürgős támogatásra van szükség
Jonathan Townsend, a King’s Trust brit vezérigazgatója szerint az ifjúsági index rávilágít a fiatalok jövővel kapcsolatos mélyen gyökerező bizonytalanságára.
„A munkahelyi biztonsággal és karrierlehetőségekkel kapcsolatos aggodalmak negatívan hatnak a fiatalok mentális egészségére és önbizalmára.” – mondta. „Regionális egyenlőtlenségek tapasztalhatók a stabil és minőségi munkalehetőségek elérésében. Különösen nehéz helyzetben vannak azok, akik a legnagyobb társadalmi és gazdasági hátrányokkal küzdő közösségekben élnek.”
A szakértők szerint kulcsfontosságú, hogy a fiatalokat megfelelő támogatásban részesítsék, különben sokakat végleg elvágnak a sikeres életút lehetőségéből.
„A fiatalok továbbra is eltökéltek a siker iránt. Ha közösen segítünk nekik elérni a céljaikat, az nemcsak az ő életüket változtatja meg, hanem az egész közösség és a helyi gazdaság is profitál belőle.” Forrás