Egy második tanulmány hétfőn megerősítette, hogy az AstraZeneca vagy a Pfizer oltások két adagja is csak csekély védelmet nyújt az Omicron variáns elkapása ellen – bizonyos esetekben pedig egyáltalán nem nyújt semmiféle védelmet sem.
Az Oxfordi Egyetem elemzése alátámasztja az Egyesült Királyság Egészségügyi Biztonsági Ügynökségének múlt pénteki megállapításait, miszerint az Egyesült Királyságban használt két leggyakoribb vakcina két adagja kevésbé hatékony a tünetekkel járó Omicron variánsos megbetegedés ellen, mint a Delta variánssal megfertőzöttek esetében.
Ugyanakkor azt is fontos megjegyezni, hogy a hétfői eredmények nem találtak arra utaló bizonyítékot, hogy az Omicron variáns esetében nagyobb lenne az esély a betegség súlyossá válására, kórházba kerülésre vagy az elhalálozásra a beoltott személyek esetében.
A kutatók azonban azt is felvetették, hogy a vakcináknak az Omicron variánshoz való „hozzáigazítása” megakadályozhatja, hogy azok működjenek Delta variáns ellen– ami azt jelenti, hogy a jövőbeli vakcináknak több törzs ellen is hatékonynak kell lenniük egyszerre, mint az influenza elleni oltás esetében.
Azt mondták a szakértők, hogy a fertőzések számának növekedése valószínű, beleértve azokat az embereket is, akik korábban már átestek a koronavíruson, vagy be vannak ellene oltva (két oltással). Ennek eredményeként az oltatlanok beoltása és az emlékeztető oltás beadása minél több embernek a legfontosabb feladat. A tanulmány két oltáson átesett emberek vérmintáját használta, és tesztelték a vakcináknak az Omicron variánst semlegesítő képességét.
Gavin Screaton professzor, a tanulmány egyik szerzője elmondta, hogy a kutatás azt az üzenetet közvetíti, hogy azoknak, akiknek felajánlják az emlékeztető oltást, érdemes lenne azt fel is venniük minél hamarabb.
„Bár nincs bizonyíték arra, hogy a beoltott populáció körében megnőtt volna a súlyos lefolyású megbetegedések vagy a vírus okozta halálozás kockázata, óvatosnak kell maradnunk, mivel a nagyobb esetszám továbbra is jelentős terhet helyez az egészségügyi rendszerre” – mondta.
Matthew Snape professzor, a másik társszerző ezt nyilatkozta: „Ezek az adatok fontosak, de ez csak a teljes kép egyik fele. A tanulmány Csak a második adag oltás után vizsgálja a semlegesítő antitesteket, de a sejtszintű immunitásról nem árul el sokat, viszont ezt is meg fogjuk vizsgálni tárolt minták segítségével. Fontos emellett az is, hogy még nem mértük fel a „harmadik dózis” hatását, amelyről tudjuk, hogy jelentősen megnöveli az antitest-koncentrációt, és valószínű, hogy ez az Omicron variáns elleni hatékonyság javulásához vezet.” Forrás