Az Egyesült Királyság új együttműködési szerződésről szóló tárgyalásokat kezd Németországgal, a brit kormány ezzel megteszi az első lépéseket az európai kapcsolatok “újraindítására” irányuló törekvés részeként.
Sir Keir Starmer, aki Berlinben találkozik Olaf Scholz német kancellárral, elmondta, hogy a megállapodás része annak a törekvésnek, hogy “fordulatot érjenek el a Brexit ügyében”. A Downing Street közölte, hogy a megállapodás az energiaellátás biztonságára, és a technológiai és tudományos együttműködésre fog összpontosítani.
A tárgyalások továbbá a piacokhoz való hozzáférésről és az Északi-tengeren átívelő kereskedelemről is szólnak majd. Berlin után Sir Keir Párizsba utazik, ahol találkozik Emmanuel Macron francia elnökkel, és részt vesz a Paralimpiai Játékok megnyitó ünnepségén.
A kormány reményei szerint az új német-brit szerződés a jövő év elejére aláírásra kerülhet. Bár részletes terveket még nem hoztak nyilvánosságra, a piacokhoz való hozzáférés javításáról szóló tárgyalások várhatóan olyan területekre összpontosítanak majd, mint a termékek tanúsítványai, valamint a közbeszerzési pályázatokkal kapcsolatos információk.
A Downing Street azt is hozzátette, hogy a megállapodás egy, már tárgyalás alatt álló védelmi egyezményre épül, amelyet az ősz folyamán véglegesítenek. Az utóbbi hónapban bejelentett megállapodás keretében a két ország vállalta, hogy több katonai felszerelést vásárolnak együtt, és megkönnyítik egymás hadseregei számára ezek használatát, valamint fokozzák az együttműködést olyan területeken, mint a kiberhadviselés.
Sir Keir ígéretet tett arra, hogy szorosabb gazdasági kapcsolatot épít ki Európával, beleértve egy “sokkal jobb” kereskedelmi megállapodást, mint amit Boris Johnson 2020 végén kötött. A Munkáspárt kormánya célul tűzte ki, hogy megállapodásokat kössön az EU-val az élelmiszertermékek ellenőrzéseinek csökkentéséről, a turnézó művészek adminisztrációs terheinek enyhítéséről, és a munkaképzettségek elismerésének növeléséről, megkönnyítve ezzel bizonyos szakemberek külföldi munkavállalását.
Emellett biztonsági megállapodást szeretne kötni az EU-val, valamint új visszafogadási megállapodást kíván létrehozni a sikertelen menedékkérelmeket benyújtó menekültek esetében. Az még nem világos, hogy Brüsszel hajlandó lesz-e jelentős változtatásokat eszközölni az Egyesült Királyság jelenlegi Brexit-kereskedelmi megállapodásán, amelyet 2026-ban vizsgálnak majd felül.
A Downing Street közölte, hogy a miniszterelnök és Scholz úr közösen tárgyalnak majd az illegális migráció elleni küzdelemről, különös tekintettel az embercsempész bandák elleni együttműködésre.
A látogatás előtt Sir Keir kijelentette, hogy az Egyesült Királyság “egyszeri lehetőséget kap arra, hogy újraindítsa kapcsolatát Európával”. Hozzátette, hogy a Németországgal és Franciaországgal való együttműködés “kulcsfontosságú” lesz a migráció és az Egyesült Királyság gazdasági növekedésének fellendítése terén.
A Scholz úrral való találkozó mellett Sir Keir találkozik Frank-Walter Steinmeier német elnökkel, valamint a Siemens Energy és a Rheinmetall energiaipari és védelmi cégek vezetőivel, amelyek a brit hadsereg számára gyártanak járműveket. Forrás