Az Európai Bizottság üdvözölte Sir Keir pozitív hozzáállását, de kiadott egy listát a „követeléseiről”, amelyek révén az Egyesült Királyság „valódi kormányzati elkötelezettséget” mutathat az EU-val kötött kilépési megállapodás iránt. A Financial Times által közzétett lista szerint Nagy-Britanniának teljes mértékben végre kell hajtania a meglévő, Észak-Írországra és az Egyesült Királyságban élő EU-polgárok jogaira vonatkozó megállapodásokat.
EU diplomaták a lapnak elmondták, hogy ezt a két intézkedést „jóhiszeműségi tesztnek” tekintenék az új kapcsolatban. A lista szerint szükség van egy a High Court által kihirdetett ítélet teljes körű végrehajtására is, amely szerint az Egyesült Királyságban öt évet eltöltött EU-polgároknak nem kell külön kérelmet benyújtaniuk a letelepedett státuszért.
A listán emellett aggodalmak is szerepeltek azzal kapcsolatban, hogy az Egyesült Királyság hatóságai nem hitelesítik megfelelően az állati és növényi termékeket, és felszólítottak a nem megfelelő szállítmányok határon történő visszautasítására, és sürgették a háziállatok ellenőrzésére szolgáló rendszer gyors bevezetését. Szintén követelték egy új rendszer bevezetését a csomagok tartalmának adatainak biztosítására.
„Ezeket meg kell oldani, mielőtt új területeken való együttműködésről beszélünk” – mondta egy diplomata a Financial Times-nak.
Sir Keir többször is hangsúlyozta Európával való kapcsolatok helyreállítására irányuló törekvését, miután a kapcsolatok az elmúlt években a konzervatívok alatt sokat romlottak. Rishi Sunak alatt némi javulás volt tapasztalható, aki tavaly aláírta a Windsor Framework-öt, hogy véget vessen az Észak-Írországra vonatkozó Brexit utáni megállapodások miatti vitának.
Sir Keir hivatalba lépése első heteiben további találkozókat szervezett az európai vezetőkkel.
Júliusban a Blenheim Palace-ban egy nagy csúcstalálkozón házigazdaként fogadta a kontinens vezetőit, kijelentve, hogy az Egyesült Királyság „barát és partner, és készen áll arra, hogy együttműködjön veletek”, és „nem az Európai Unió része, de nagyon is része Európának”.
A miniszterelnök biztonsági megállapodást szeretne kötni az EU-val, és megoldani a jelenlegi Brexit-megállapodás alatt fennálló kereskedelmi problémákat. Eddig elutasította az ifjúsági mobilitási megállapodás lehetőségét a blokkal, amely lehetővé tenné a fiatalok számára, hogy éljenek, tanuljanak és dolgozzanak az EU-ban, cserébe az EU-polgárok ugyanezt tehetnék az Egyesült Királyságban. Az FT forrásai szerint azonban egy ilyen megállapodás prioritás az EU-nak, csakúgy mint a brit halászati vizekhez való hozzáférés és az Egyesült Királyság újracsatlakozása az Erasmus hallgatói csereprogramhoz.
A Miniszterelnöki Hivatal nem kívánt nyilatkozni a kiszivárgott dokumentum részleteiről. Egy kormányszóvivő azonban elmondta: „A hivatalba lépés óta ez a kormány azon dolgozik, hogy helyreállítsa a kapcsolatokat európai barátainkkal, erősítse a kötelékeket, biztosítsa a biztonsági paktumot, és megszüntesse a kereskedelem akadályait.”
„Nagyon pozitív visszajelzéseket kaptunk az első beszélgetések során, és elkötelezettek vagyunk a kilépési megállapodás, beleértve a Windsor Framework jóhiszemű végrehajtása mellett, védve az Egyesült Királyság belső piacát.”
Egy európai bizottsági szóvivő ezt mondta: „Az EU elkötelezett a tárgyalások felpörgetése mellett az Egyesült Királysággal. A kilépési megállapodásban, a Windsor keretrendszerben és a Kereskedelmi és Együttműködési Megállapodásban foglaltak időben történő végrehajtása és betartása fontos, hisz ezek az EU-UK kapcsolat sarokkövei.” Forrás