Dróntámadás során találat érte a csernobili atomerőművet - jelentős a kár, megsérült a sugárzás ellen védő burkolat 1

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint egy orosz dróntámadás során találat érte a csernobili atomerőmű sugárzás elleni védőpajzsát. A világ eddigi legsúlyosabb nukleáris balesetének helyszínén történt éjszakai támadás tüzet okozott, amelyet azóta sikerült eloltani – mondta Zelenszkij. Oroszország egyelőre nem kommentálta az esetet.

Dróntámadás során találat érte a csernobili atomerőművet - jelentős a kár, megsérült a sugárzás ellen védő burkolat 3

A péntek reggeli mérések szerint a sugárzási szint nem növekedett az erőmű területén – tette hozzá az ukrán elnök.

Nincs sugárzásveszély, de az IAEA fokozott készültségben van

Az ENSZ nukleáris felügyeleti szerve, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (IAEA) közölte, hogy a tűzoltósági személyzet perceken belül reagált az éjszakai robbanásra, és személyi sérülésről nem érkezett jelentés. Az ügynökség megerősítette, hogy a csernobili atomerőmű belső és külső sugárzási szintje normális és stabil maradt. Ennek ellenére fokozott készültséget rendeltek el, mivel Rafael Mariano Grossi, az IAEA főigazgatója hangsúlyozta: „Nincs helye a könnyelműségnek.”

Dróntámadás során találat érte a csernobili atomerőművet - jelentős a kár, megsérült a sugárzás ellen védő burkolat 4

Miért jelentős a támadás?

A csernobili atomerőmű 1986-ban történt katasztrofális robbanása hatalmas mennyiségű radioaktív anyagot juttatott a levegőbe, amely egész Európára kiterjedő egészségügyi válságot okozott. Zelenszkij az X közösségi oldalon közzétett felvételeken a reaktor fölé épített gigantikus védőpajzs sérüléseit mutatta be.

Ez a betonból és acélból készült védőpajzs a balesetben megsérült reaktor felett áll, és célja, hogy legalább egy évszázadra megakadályozza további radioaktív anyagok kiszivárgását.

  • Szélessége: 275 méter
  • Magassága: 108 méter
  • Költsége: 1,6 milliárd dollár (kb. 1,3 milliárd font)

Nincs közvetlen sugárzásveszély

Dróntámadás során találat érte a csernobili atomerőművet - jelentős a kár, megsérült a sugárzás ellen védő burkolat 5

Jim Smith professzor, a brit Portsmouth Egyetem kutatója, aki 1990 óta tanulmányozza a csernobili baleset hatásait, azt mondta, hogy bár a támadás „borzalmas”, nem tart a sugárzási veszélytől.

A BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy a sérült külső védőpajzs alatt egy vastag betonszarkofág található, amely befedi a robbanáskor keletkezett radioaktív port és törmeléket.

„Egy dróntámadás nem elég erős ahhoz, hogy ezt a védőréteget károsítsa” – tette hozzá Smith professzor.

Dróntámadás során találat érte a csernobili atomerőművet - jelentős a kár, megsérült a sugárzás ellen védő burkolat 6

Zelenszkij: Putyin nem akar békét

Zelenszkij szerint a támadás újabb bizonyítéka annak, hogy Vlagyimir Putyin nem készül béketárgyalásokra. Az ukrán elnök reagált arra az amerikai állításra, miszerint Putyin állítólag beleegyezett a béketárgyalások megkezdésébe.

„Oroszország minden éjjel ilyen támadásokat hajt végre Ukrajna infrastruktúrája és városai ellen” – mondta Zelenszkij, és felszólította a nemzetközi közösséget, hogy egyesített nyomást gyakoroljanak Moszkvára.

Pénteken Zelenszkij Münchenben találkozik JD Vance amerikai alelnökkel és Marco Rubio külügyminiszterrel, hogy tárgyaljanak Ukrajna helyzetéről a világ vezetőinek biztonsági konferenciáján.

Fokozott katonai aktivitás a zaporizzsjai erőmű körül

A csernobili incidens azután történt, hogy a Zaporizzsjai Atomerőmű környékén is megnövekedett a katonai aktivitás – közölte az IAEA. Decemberben Ukrajna és Oroszország egymást vádolták egy dróntámadás miatt, amely az IAEA szakértőit szállító járműkonvojt érte a zaporizzsjai erőmű felé vezető úton.

Az IAEA főigazgatója, Rafael Grossi, „elfogadhatatlannak” nevezte ezt a támadást, és hangsúlyozta, hogy az ügynökség „mindent megtesz, hogy megakadályozzon egy nukleáris balesetet a háború során”.

Összegzés

  • Orosz dróntámadás érte Csernobilt, de sugárzásveszély egyelőre nem fenyeget.
  • A védőpajzs megrongálódott, de a vastag betonszarkofág továbbra is védi a radioaktív anyagot.
  • A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség figyelmeztetett, hogy fokozott készenlétben vannak.
  • Zelenszkij szerint Putyin nem kész a békére, és fokozott nemzetközi nyomást követelt Oroszország ellen.

A helyzet továbbra is feszült, a nemzetközi közösség pedig aggodalommal figyeli az ukrán nukleáris létesítmények elleni támadásokat.  Forrás