Boris Johnson ma reggel megkísérelt egy kicsit vidámabb, pozitívabb hangulatot teremteni a magas rangú tisztviselőinek a Downing Street 10-ből való csoportos távozása közepette, és az Oroszlánkirályból idézve azt mondta a többi munkatársnak: „A változás jó.”
A kormányfő a kabinetteremben a Downing Street 10. csapatához intézett beszédében elismerte, hogy a kormány „kihívásokkal teli időket” él át, és bizonyos dolgokat rosszul ítéltek meg. De azt mondta nekik: „Ahogy az Oroszlánkirályban Rafiki is mondja, a változás jó, és a változásra szükség van, még ha nehéz is. Folytatnunk kell a munkánkat, hogy szolgáljuk ennek az országnak az embereit.”
A miniszterelnök hivatalos szóvivője cáfolta, hogy Martin Reynolds, Dan Rosenfield és Jack Doyle magas rangú tisztviselőket menesztették volna a pozíciójukból azzal a szándékkal, hogy a miniszterelnök így próbálja meg rendezni sorait a lockdown buli botrányra reagálva. A szóvivő azt is kijelentette, hogy a távozások „közös megegyezés alapján történtek”, bár megerősítette, hogy Munira Mirza politikai vezető és Elena Narozanski csütörtöki lemondása váratlanul érte őket és ezekre nem számítottak.
A távozó munkatársak helyére még nem tudni, hogy kiket neveznek ki, a főtitkár, Reynolds, Rosenfield kabinetfőnök és Doyle kommunikációs igazgató továbbra is ellátják a feladatköreiket, amíg a helyükre érkező személyek kiválasztása folyik.
Greg Hands, az energiaügyi miniszter ma azt mondta: “A miniszterelnök hétfőn teljesen világosan kijelentette, hogy változások lesznek a Downing Street 10. sorai közt, és az ígéretéhez hűen cselekedett.”
A Fővárosi Rendőrség mindeközben vizsgálatot indított az állítólagos lockdown bulik kapcsán, miután Sue Gray belső vizsgálata azt állapította meg, hogy a kormány vezetés és ítélőképesség tekintetében is többszörösen kudarcot vallott…
Most, hogy a „partygate” botrány kapcsán a miniszterelnök öt kulcsembere is hirtelen lemondott, a Boris Johnson lemondását követelő hangok nem hogy kezdenének elhalkulni, inkább még hangosabbak lettek.
További hét konzervatív képviselő nyilvánosan felfedte, hogy ők is leadták a bizalmatlansági indítvány kezdeményezéséhez szükséges levelüket a miniszterelnök ellen – köztük a skót tory vezető, Douglas Ross, Thanet képviselője, Roger Gale és Tobias Ellwood, Bournemouth East képviselője. Úgy tudni, hogy további 13-at adtak le a nevük felfedése nélkül.
A képviselők 15%-ának kell leadnia ezt a levelet ahhoz, hogy a miniszterelnök ellen bizalmatlansági indítvány és szavazás vegye kezdetét. Ha Boris Johnson az elkövetkező időszakban ebbe a helyzetbe kerülne, úgy a képviselőinek több, mint 50%-át kell meggyőznie arról, hogy alkalmas a miniszterelnökségre, hogy megtarthassa a pozícióját. És ha sikerül neki, legalább egy évig nem lehetne újabb szavazást kérvényezni. De ha veszít, Johnson miniszterelnöksége véget ér – és egy konzervatív vezetői választásra kerül sor a párton belül. A párt által kiválasztott új konzervatív vezető lesz az új miniszterelnök. Forrás