Az Egyesült Királyság újabb szankciókat vezet be Oroszországgal szemben Vlagyimir Putyin ukrajnai inváziójának harmadik évfordulóján, miközben az Egyesült Államok és Európa között egyre mélyülnek az ellentétek Ukrajna támogatásának ügyében.
Hármas csapás: katonai segítség, szankciók és pénzügyi szigorítások
Sir Keir Starmer brit miniszterelnök egy „hármas csapást” tervez Moszkva ellen, amely magában foglalja:
- Újabb szankciók bevezetését,
- Katonai támogatás növelését Ukrajna számára,
- Orosz „piszkos pénzek” elleni szigorú fellépést az Egyesült Királyságban.
David Lammy brit külügyminiszter hétfőn jelenti be az új intézkedéseket, amelyeket az invázió kezdete óta a legnagyobb szankciós csomagnak nevezett. Lammy szerint a cél az, hogy csökkentsék Oroszország bevételeit és gyengítsék Putyin katonai gépezetét.
Politikai feszültségek az USA és Európa között
Az intézkedések egy olyan időszakban érkeznek, amikor az Egyesült Államok és Európa között egyre nagyobb a feszültség Ukrajna támogatásának kérdésében. Donald Trump amerikai elnök élesen kritizálta az Egyesült Királyságot és Franciaországot, mondván, hogy „semmit sem tettek” a háború befejezése érdekében. Emellett azt állította, hogy Ukrajna kezdte a háborút, Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt pedig „diktátornak” nevezte.
Trump kizárta Ukrajnát a háború lezárásáról szóló tárgyalásokból, szembemenve azzal az európai állásponttal, hogy Kijevnek kulcsszerepet kell kapnia a béketárgyalásokon.
Az Egyesült Királyság stratégiai lépései
David Lammy hangsúlyozta, hogy az Egyesült Királyság továbbra is együttműködik az amerikai és európai szövetségesekkel, hogy igazságos és fenntartható békét érjenek el.
Keir Starmer a következő héten Washingtonba látogat, ahol találkozik Donald Trumppal. Az egyeztetések során Starmernek kényes egyensúlyt kell tartania, hogy egyszerre biztosítsa az Egyesült Királyság Ukrajna melletti elkötelezettségét, miközben fenntartja a jó viszonyt az Egyesült Államokkal.
Brit elköteleződés Ukrajna támogatása mellett
- Az Egyesült Királyság évente 3 milliárd font katonai támogatást biztosít Ukrajnának,
- Starmer kész brit csapatokat küldeni békefenntartó műveletekre, ha szükséges,
- A brit kormány célja a védelmi kiadások 2,3%-ról 2,5%-ra emelése a GDP arányában.
A brit miniszterelnök várhatóan egy állami látogatásra is meghívja Donald Trumpot az Egyesült Királyságba.
Az új szankciók hatása
David Lammy szerint az új szankciós csomag célja Oroszország katonai kapacitásainak leépítése és pénzügyi forrásainak csökkentése.
„Most van itt az idő, hogy még nagyobb nyomást gyakoroljunk Putyin Oroszországára. A holnapi napon bejelentem a háború kezdete óta a legnagyobb szankciós csomagot – amely gyengíti az orosz hadigépezetet és megfosztja őket azoktól a bevételektől, amelyek táplálják az ukrajnai pusztítást.” – mondta Lammy.
Az Egyesült Királyság célja, hogy Európa fokozza Ukrajna támogatását, és a béke „erő pozíciójából” születhessen meg.
Három éve tart a háború – az Egyesült Királyság kitart Ukrajna mellett
A brit kormány hangsúlyozta, hogy az elmúlt három évben az Egyesült Királyság egységesen kiállt Ukrajna mellett:
- Katonai és humanitárius segítséget nyújtott,
- Ukrajnai menekülteket fogadott be,
- Határozottan fellépett Putyin agressziója és imperialista törekvései ellen.
Lammy kiemelte, hogy Putyin háborúja nemcsak Ukrajnára, hanem egész Európára és az Egyesült Királyságra is hatással van. Az energiaárak emelkedése súlyosan érintette a brit családokat, és a Kreml politikája hosszú távú fenyegetést jelent Európa biztonságára és stabilitására.
A brit kormány célja, hogy a következő időszakban még határozottabb támogatást nyújtson Ukrajnának, és biztosítsa, hogy Oroszország megfizessen az agresszióért. Forrás