Rachel Reeves, a brit pénzügyminiszter kijelentette, hogy a kormány továbbra is tartja magát a Brexit-tárgyalások kapcsán meghatározott alapelvekhez, annak ellenére, hogy egyre több jel mutat arra, alapvető változásokra lenne szükség az EU-val való kapcsolatban.
Brüsszeli találkozó: Remények és határozott állásfoglalás
Reeves történelmi jelentőségű látogatást tett Brüsszelben, ahol ő volt az első brit pénzügyminiszter, aki a Brexit óta részt vett az uniós tagállamok pénzügyminisztereinek és EU-biztosainak találkozóján. Bár sokan remélték, hogy ez a látogatás nyitottabb hozzáállást hoz a Boris Johnson által aláírt megállapodás újratárgyalásához, Reeves sajtótájékoztatóján világossá tette, hogy a kormány nem fog engedni korábbi álláspontjából.
A Munkáspárt kizárta ugyan, hogy újból csatlakozzanak a kereskedelmi blokkhoz, de a mezőgazdasági és élelmiszer-export akadályait felszámolhatják, és segítséget nyújthatnak a bonyolult ellátási láncokkal rendelkező cégeknek, miközben az európai vezetők vissza akarják állítani a fiatalok szabad mozgását az EU és Nagy-Britannia közt.
A jövőbeni tárgyalások irányvonala
A tárgyalások hivatalosan a jövő év elején kezdődnek meg, amelyek célja az EU-val való kapcsolatok újraépítése és a bizalom helyreállítása lesz. Reeves hangsúlyozta:
„Nem azért jöttem ide, hogy tárgyalásokat kezdjek vagy követeléseket tegyek. A célom az volt, hogy megmutassam az EU-nak, szomszédainknak és szövetségeseinknek, hogy kapcsolatainkat új alapokra szeretnénk helyezni.”
Ezzel egyidejűleg azonban leszögezte, hogy a Munkáspárt választási ígéretei között szerepelt az EU, az egységes piac és a vámunió elutasítása, valamint a szabad munkaerő-áramlás visszautasítása.
Bírálatok és elvárások
Reeves kijelentése csalódást keltett az EU-párti aktivisták körében, akik gyorsabb és kézzelfoghatóbb eredményeket vártak. Dr. Mike Galsworthy, az European Movement UK elnöke, így nyilatkozott:
„A pénzügyminiszter jó helyen van, de mi lesz utána? Ha nincsenek konkrét javaslatok például egy ifjúsági mobilitási programra, nehéz látni, hogyan valósulhatnak meg az általános kívánságok.”
Gazdasági kapcsolatok és védelmi együttműködés
A találkozón Reeves hangsúlyozta a gazdasági akadályok csökkentésének fontosságát, különös tekintettel az áruforgalomra, valamint egy védelmi és biztonsági paktum kidolgozását. Az ír pénzügyminiszter, Paschal Donohoe szerint Reeves jelenléte szimbolikus jelentőséggel bírt, és emlékeztette az érintetteket a közös érdekekre.
A jövőbeli tárgyalások során további viták várhatók olyan érzékeny témákban, mint a brit vizek halászati jogai vagy az ifjúsági mobilitási program bevezetése, amely különösen fontos lenne az EU számára.
Ez a látogatás a brit-EU kapcsolatok új szakaszának kezdetét jelezheti, ám a valódi áttöréshez még jelentős lépések szükségesek. Forrás