Rishi Sunak, brit miniszterelnök nem volt hajlandó kizárni a támogatások reálértékének csökkentését, tekintve, hogy ezzel a lépéssel a következő általános választások előtt pénzt szabadíthatnak fel adócsökkentések megvalósítására.
Jeremy Hunt pénzügyminiszter a hírek szerint az eddigi szokásoktól való eltérést mérlegel azáltal, hogy őszi költségvetésében nem fogja a támogatásokat az inflációval arányosan emelni. A lépés igen megosztó lenne, és sokan kezdenének el keményen kritizálni a döntést, hogy a kormány a megélhetési költségek válsága idején pont a legsebezhetőbbeket célozza meg az adócsökkentések kivitelezése érdekében.
Az pedig különösen nagy vitát válthatna ki, ha a miniszterek a nyugdíjak „hármas zárát” is fenntartanák, és így az emelkedő árakkal vagy keresetekkel összhangban emelnék ezeket a kifizetéseket. Mr. Sunak nem volt hajlandó „találgatásokba bocsátkozni”, hogy mi lesz a pénzügyminiszter november 22-én esedékes bejelentésében, amikor arról kérdezték, hogy tudja-e garantálni, hogy az infláció növekedésével arányosan fognak növekedni a támogatások is.
A G20-ak újdelhi-csúcstalálkozóján a műsorszolgáltatókkal beszélve a miniszterelnök azt mondta, „egy jogi folyamatról beszélünk, amelyet minden évben a támogatások növelésének és egy sor egyéb dolog érdekében” dolgoznak át.
„És ezeket a döntéseket az őszi költségvetés során jelentik majd be, ahogy az lenni szokott” – mondta.
Miközben a miniszterelnök a megélhetési költségek válságával küszködők „megnyugtatására” törekedett, rámutatott a már bevezetett többlettámogatásokra az energia- és egyéb számlák fizetése kapcsán.
„Tehát szeretném megnyugtatni az embereket annak kapcsán, hogy ez a többlettámogatás társadalmunk legsebezhetőbbjei számára biztosított egy olyan időszakban, amelyről mind tudjuk, hogy nehéz, és éppen ezért fontos, hogy csökkentsük az inflációt” – mondta. „És épp emiatt az első az öt fő ígéretem közül az infláció felére csökkentése. Ez a legjobb módja annak, hogy segítsünk mindenkinek a megélhetési költségek válsága közepette.”
A támogatásokat általában a fogyasztói árindex szeptemberi inflációs mutatójával arányosan emelik. Hogy ez most is így lesz-e, vagy tényleg csökkenni fog a támogatások reálértéke, az hamarosan kiderült majd, a pénzügyminiszter őszi költségvetésében. Forrás