A Ryanair Lutonban annak ellenére sem engedte fel az egyik utast a gépre, hogy az útlevele érvényes volt, mert elnéztek egy szabályt 1

A Ryanair kénytelen volt bocsánatot kérni, miután a lutoni repülőtér földi személyzete megtagadta egy utastól, hogy felszálljon egy Spanyolországba tartó gépre, annak ellenére, hogy az útlevele is érvényes volt.

A Ryanair Lutonban annak ellenére sem engedte fel az egyik utast a gépre, hogy az útlevele érvényes volt, mert elnéztek egy szabályt 3

Az 51 éves Mark Starkey-t december 8-án, pénteken reggel 6 órakor indult volna Alicantéba. Az Egyesült Királyságban kiadott útlevelét 2013. december 11-én állították ki, és 2024. július 11-én jár majd le. A Brexit utáni szabályok szerint a brit útlevélnek 10 évesnél fiatalabbnak kell lennie az Európai Unióba való utazás napján, és legalább három hónapig érvényesnek kell maradnia a tervezett visszatérés napja után. Starkey úr útlevele mindkét feltételnek megfelelt.

A londoni repülőtér egyik felügyelője azonban ragaszkodott ahhoz, hogy a dokumentum nem megfelelő, és nem engedte meg neki, hogy felszálljon a gépre. Starkey úr, oktatástechnológiai ügyvezető a The Independentnek elmondta, hogy gond nélkül átment a biztonsági és az indulási oldali kapu ellenőrzőpontjain: „A földi személyzet egyik hölgy tagja megjegyezte, hogy már csak három napom maradt attól a naptól számítva, hogy kiállították odáig, hogy 10 éves legyen. Mondtam, hogy tudom, és ez az utolsó utazásom ebben az évben, mielőtt megújítottam az útlevelemet.”

„Intett, és elindultam a gép felé. Ezután visszahívott, és azt mondta, hogy a Ryanair bevándorlási ügyekért felelős munkatársainál szeretne ellenőriztetni. Felhívta őket, és megadta az adataimat, majd azt mondta: „Nem hiszem, hogy tud repülni”. Aztán letette a telefont, és azt mondta, hogy az útlevelem nem érvényes.”

„Mondtam, hogy nem értek egyet, és kértem, hogy hadd beszéljek egy menedzserrel. Azt mondta, ő a felügyelő és a felelős. Kértem, hogy beszélhessek a Ryanair bevándorlási személyzetével, de ő visszautasította ezt a kérésemet – mondván, hogy ezt csak ő teheti meg, és azt mondták, hogy az útlevelem nem érvényes. Megdöbbentett, hogy ez az egész ennyivel el volt intézve, és esélyt sem adtak. Ezután meg kellett próbálnom visszajutni ott, amerről jöttem.”

Starkey úr visszatért buckinghamshire-i otthonába. Miután a The Independent is megerősítette, hogy útlevele érvényes, lefoglalt egy easyJet járatot, és másnap, ugyanazzal az útlevéllel, probléma nélkül elrepült Spanyolországba.

A Brexit-tárgyalások során az Egyesült Királyság azt kérte, hogy a brit útlevéllel rendelkezőket „harmadik ország állampolgáraiként” kezeljék – ugyanabban a kategóriában, mint a több tucat országból, köztük Tongából és Venezuelából érkező utazókat. A szabály 2021-es életbe lépése után sok hónapig a Ryanair és az easyJet is helytelen szabályokat alkalmazott – tévesen azt állította, hogy a brit útlevél kilenc év és kilenc hónap után már nem érvényes.

A The Independent nyomására mindkét légitársaság elkezdte helyesen alkalmazni a brüsszeli szabályokat – az Egyesült Királyság kormányával együtt, amely félrevezető információkat adott ki a témában.

A Ryanair szóvivője így nyilatkozott Starkey úr esetéről: „Őszintén sajnáljuk, hogy ettől az utastól helytelenül megtagadta az utazást a lutoni repülőtéren a személyzet egyik tagja, aki tévesen azt hitte, hogy ennek az utasnak az útlevele már nem érvényes az EU-ba történő utazásra.

Minden egyesült királyságbeli állampolgárnak, aki az EU-ba utazik, meg kell felelnie a következő beutazási követelményeknek:

  • Az útleveleket az EU-ba érkezéstől számított 10 éven belül kell kiállítani.
  • Az útlevélnek az EU-ból való visszatérés napjától számított legalább 3 hónapig érvényesnek kell lennie.

„Ügyfélszolgálati osztályunk egyik tagja felveszi a kapcsolatot ezzel az utassal a Luton repülőtéren dolgozó alkalmazott által elkövetett hibával kapcsolatban.”

A repülőjegy visszatérítésén és a Starkey úrnál felmerülő extra szállítási költségeken túlmenően a Ryanairnek 350 GBP pénzbeli kártérítést is fizetnie kell az európai légi utasok jogaira vonatkozó szabályok értelmében.  Forrás

HUNPARCEL MÁR 2013-ÓTA. KÖLTÖZTETÉS ANGLIA ÉS MAGYARORSZÁG KÖZÖTT MINDKÉT IRÁNYBA, HETENTE, CSOMAGSZÁLLÍTÁSOK MÁR £33-TÓL WWW.HUNPARCEL.COM

Magyar Ügyvéd Angliában – Kártérítési Igények Személyi Sérüléses Balesetek Vagy Orvosi Műhibák Után