A Resolution Foundation figyelmeztetése újabb csapás Rachel Reeves számára, akinek tavaszi költségvetési nyilatkozata egyre több kritikát kap. Egy vezető agytröszt szerint a munkaképes korú háztartások átlagosan 400 fonttal lesznek rosszabb helyzetben jövőre az adóemelések, megugró számlák és stagnáló juttatások miatt.
Történelmi mélypont az életszínvonalban
Rachel Reeves néhány nappal azután, hogy kijelentette: a Munkáspárt politikája 500 fonttal javítja a családok helyzetét, a Resolution Foundation ellentétes következtetésre jutott. A baloldali agytröszt szerint valójában az életszínvonal kilátásai „meglehetősen borúsak”.
A szervezet szerint a Munkáspárt adóemelései, a konzervatívok által fenntartott személyi adómentes küszöbök befagyasztása és a munkaképes korúak juttatásainak inflációtól elmaradó emelése egy tipikus háztartás rendelkezésre álló jövedelmét egy százalékkal, vagyis 400 fonttal csökkenti. Az ország szegényebb felébe tartozó háztartások számára ez a csökkenés 2 százalékos, vagyis 300 fontos lesz, és a következő öt év során összesen 500 fonttal mérséklődik az elkölthető jövedelmük.
A jelentés szerint ennek egyik fő oka a munkáltatói társadalombiztosítási hozzájárulás emelése, valamint az egyre magasabb közüzemi számlák és önkormányzati adók. Az egyetlen „fény az alagút végén” a minimálbér 6,7 százalékos növekedése, amely 11,44 fontról 12,21 fontra emelkedik óránként a 21 év felettiek számára, és mintegy 2 millió munkavállalót érint kedvezően.
Növekvő kétségek a pénzügyi ígéretek kapcsán
A Resolution Foundation korábbi gyors elemzésében arra figyelmeztetett, hogy az alacsony jövedelmű háztartások évi 500 fonttal lesznek rosszabb helyzetben a következő általános választásokig.
Ez az eredmény jelentős kétségeket vet fel a pénzügyminiszter azon állításával kapcsolatban, hogy az átlagos háztartások 500 fonttal jobban járnak majd. Az állami költségvetési felelősség hivatalának (OBR) saját dokumentumai is arra figyelmeztetnek, hogy ez a szám „kevésbé lesz kézzelfogható” a háztartások számára, mivel jelentős része abból ered, hogy mennyit kereshetne egy háztartás, ha kiadná az otthonát.
A Resolution Foundation szerint a munkaképes korúak juttatásai idén nem tartanak lépést az inflációval, ráadásul az alacsony jövedelmű bérlőket is sújtja a helyi lakhatási támogatás befagyasztása.
Elemzői vélemény: rossz kilátások a háztartások számára
Adam Corlett, a Resolution Foundation vezető közgazdásza így fogalmazott:
„Az új adóév megérkezett, és vele együtt magasabb adók, még nagyobb számlák és olyan juttatások, amelyek nem tudják követni az emelkedő megélhetési költségeket.
A tipikus háztartás várhatóan 400 fonttal lesz rosszabb helyzetben ebben a pénzügyi évben a gyengülő bérnövekedés, a lakhatási költségek növekedése, az adók és számlák emelkedése, valamint a juttatások inflációtól való elmaradása miatt. Miközben a legsebezhetőbb háztartások igyekeznek megbirkózni a növekvő költségekkel, a kormány segíthetne azzal, ha előrehozná a jövő évre tervezett universal credit emelését erre az októberre.”
A kormány válasza
Egy kormányszóvivő így reagált: „Az életszínvonal – a szélesebb értelemben vett egy főre jutó rendelkezésre álló jövedelem (RHDI) alapján mérve – a leggyorsabb ütemben növekszik az elmúlt két évben.
Emellett több pénzt hagyunk az emberek zsebében azáltal, hogy akár évi 1400 fonttal emeljük a minimálbért, befagyasztjuk az üzemanyagadót, és megvédjük a munkavállalókat azáltal, hogy nem emeljük a nemzeti biztosítási hozzájárulást, a jövedelemadót vagy az áfát.”
Összegzés
Bár a kormány optimista előrejelzéseket közöl, a Resolution Foundation elemzése arra utal, hogy az adóemelések és a stagnáló juttatások miatt az átlagos brit háztartások jelentős pénzügyi nehézségekkel szembesülhetnek. A következő hónapokban eldől, hogy a kormány által bevezetett gazdaságpolitikai intézkedések valóban javítanak-e az életszínvonalon, vagy tovább mélyítik a lakosság anyagi terheit. Forrás