Egy friss, sokkoló jelentés szerint az Egyesült Királyság exportja durván 27 milliárd fonttal csökkent a Brexit következményeként.
Jelentős visszaesés az exportban
A London School of Economics and Political Science (LSE) által működtetett Centre for Economic Performance (CEP) jelentése szerint Boris Johnson kereskedelmi és együttműködési megállapodása (Trade and Cooperation Agreement, TCA) 2022-ben az Egyesült Királyság teljes áruexportját becslések szerint 27 milliárd fonttal (6,4%-kal) csökkentette.
A jelentés szerint ez a visszaesés leginkább az Európai Unióba irányuló áruexport 13,2%-os értékcsökkenésének tudható be.
A TCA hatása a kis- és középvállalkozásokra
A CEP több mint 100,000 vállalat adatait elemezte, és megállapította, hogy a TCA bevezetése után 14%-kal csökkent azon vállalatok száma, amelyek az EU-ba exportáltak. Ez nagyjából 16,400 olyan céget jelent, amelyek a Brexit előtt exportáltak, de mostanra felhagytak ezzel a tevékenységgel.
A jelentés szerint a kisvállalkozások szenvedték meg leginkább a változásokat:
- Az EU-ba exportáló legkisebb cégek (6 vagy kevesebb alkalmazottal) átlagosan 30%-kal kevesebb árut szállítottak ki.
- A közepes méretű cégeknél (17-40 alkalmazottal) ez az arány 15% volt.
Ezzel szemben a legnagyobb vállalatok (107-nél több alkalmazottal) exportját a TCA nem érintette jelentősen. A jelentés kiemeli: „A nagyobb vállalatok sikeresen fenntartották exportjuk szintjét, ami mérsékelte az összesített kereskedelem csökkenését.”
Brexit és a kereskedelmi szabályok
A jelentés szerint a Brexit nyomán bevezetett új szabályozások és határellenőrzések különösen nehézzé tették az exportálást. Az üzleteknek például „nem exportálható az EU-ba” címkéket kell alkalmazniuk bizonyos termékekre, ami tovább növeli az adminisztrációs terheket.
Marco Forgione, az Export és Nemzetközi Kereskedelem Chartázott Intézetének igazgatója így nyilatkozott:
„Ez a jelentés megerősíti azokat a pontokat, amelyeket a TCA életbe lépése óta hangsúlyozunk. Jelentős visszaesés történt az EU-val kereskedő kis- és középvállalkozások körében. Ezek a cégek túl bonyolultnak találják az új követelményeket, nincsenek meg az erőforrásaik vagy szakértelmük az új szabályozások kezeléséhez.”
Költséges hibák és jövőbeli kockázatok
Forgione arra is figyelmeztetett, hogy komoly veszély fenyegeti a kereskedelmi kapcsolatokat:
„Valós kockázata van annak, hogy az EU-beli gyártók leállnak az Egyesült Királyságba irányuló kereskedelemmel.”
Példaként említette, hogy egy nagy baromfitermék-exportőr cégnél négy szállítmányt utasítottak vissza egyetlen váműrlap egy hibás számjegye miatt, ami 80,000 font veszteséget okozott a cégnek.
Megoldási javaslatok
Forgione szerint az Egyesült Királyságnak és az EU-nak is az lenne az érdeke, hogy támogassák a kis- és középvállalkozásokat, és megadják nekik a szükséges szakértelmet és tudást ahhoz, hogy versenyképesen és szabályosan tudjanak kereskedni:
„Az EU és az Egyesült Királyság piaca egyaránt létfontosságú a fogyasztók és a vállalkozások számára mindkét oldalon.” Forrás