Újabb hírek, fejlemények az Egyesült Királyság és az EU közötti mobilitási program kapcsán 1

Sadiq Khan, London polgármestere felszólította a brit kormányt, hogy sürgősen kössön megállapodást az ifjúsági mobilitási program kapcsán az Európai Unióval, amely lehetővé tenné a 18 és 35 év közötti fiatalok számára, hogy legfeljebb két évig szabadon dolgozhassanak és élhessenek az Egyesült Királyságban és az EU-ban.

Újabb hírek, fejlemények az Egyesült Királyság és az EU közötti mobilitási program kapcsán 3

A The Independent hasábjain megjelent cikkében Khan hangsúlyozta: egy ilyen egyezség nem csupán időszerű, de gazdasági szükségszerűség is egyben, különösen a Donald Trump által bevezetett globális kereskedelmi vámok fényében.

„Az Egyesült Államok új vámintézkedései komoly gazdasági vihart indítottak el, amely veszélyezteti a nemzetközi kereskedelmet és a brit gazdaságot is. Az EU-val kötendő ifjúsági mobilitási megállapodás lehetőséget nyújthat ennek a viharnak az enyhítésére” – írta a főpolgármester.

„Most nem politikai vitáról van szó, hanem gazdasági prioritásokról”

Sadiq Khan szerint Európa a legnagyobb és legmegbízhatóbb kereskedelmi partnerünk, és a jelenlegi gazdasági helyzetben logikus és ésszerű döntés lenne elmélyíteni az együttműködést.

„Ha más országok kereskedelmi akadályokat emelnek, akkor Londonnak épp az ellenkező irányba kell haladnia – lebontani azokat, és megerősíteni kapcsolatainkat Európával és a világgal.”

A brit kormány eddig elutasította a javaslatot

Bár az Egyesült Királyság már hasonló mobilitási megállapodásokat kötött Ausztráliával, Új-Zélanddal, Dél-Koreával, Izlanddal, Uruguayjal, Hongkonggal és Tajvannal, az EU-val való egyezményt a kormány eddig elutasította. Ez komoly feszültségforrást jelent a brit–EU kapcsolatokban.

Khan szerint viszont az EU-s fiatal munkavállalók segíthetnék az Egyesült Királyság gazdasági fellendülését, különösen a vendéglátóiparban, az építőiparban és a kreatív szektorban:

„Ezek a fiatalok friss energiát, ötleteket és készségeket hozhatnának, amire most nagyobb szükség van, mint valaha.”

Új néven, de mégis napirenden lehet a megállapodás

A The Independent információi szerint a brit parlamentben már dolgoznak egy hasonló javaslaton, amelyet új néven – „Ifjúsági lehetőségek programjaként” – próbálnak átvinni, hogy nagyobb eséllyel nyerjék el a kormány támogatását.

Khan szerint a Munkáspártnak is támogatnia kellene ezt a kezdeményezést:

„A világjárvány után, és egy újabb globális válság küszöbén nem engedhetjük meg magunknak, hogy elszigetelődjünk. A fiatalok mobilitása kulcsfontosságú lehet a gazdaság újraindításában.”

A brit kormány válasza

A kormány szóvivője így reagált:

„Nem áll szándékunkban ifjúsági mobilitási megállapodást kötni. Célunk az EU-val való kapcsolat újraindítása a brit lakosság biztonságának, jólétének és gazdasági előnyének érdekében. De világossá tettük: nem térünk vissza a szabad mozgás, a vámunió vagy az egységes piac rendszeréhez.”

Összegzés: A Donald Trump által bevezetett vámok miatti gazdasági bizonytalanság fényében Sadiq Khan egy EU-val kötött ifjúsági mobilitási egyezményt szorgalmaz, amely szerinte segítené az Egyesült Királyság gazdaságának élénkítését. A kormány azonban továbbra is elutasítja az EU-s mobilitási programra vonatkozó javaslatokat, noha más országokkal már hasonló rendszereket működtet. A kérdés politikai és gazdasági viták középpontjába került.  Forrás