Több millió Nagy-Britanniában élő személy állt neki repülőjegyeket nézegetni és vásárolni, hogy lehetőleg a következő 48 órában lefoglalják az utazásaikat, mielőtt az Air Passenger Duty (APD) – közismert nevén a „nyaralási adó” – emelését bejelentenék.
A brit utasok többsége várhatóan még a szerdán közzéteendő kormányzati költségvetési bejelentés előtt foglalni fog, bár a miniszterek titkolóznak a pontos terveket illetően. Az APD az egyik megoldás lehet Rachel Reeves pénzügyminiszter számára, hogy a kormány 22 millió fontos költségvetési hiányát pótolja.
Az On the Beach üdülés-szervező cég felmérése szerint a britek több mint egyharmada (39%) még ma vagy holnap lefoglalhatja repülőjegyét, ha már tudja hogy mikor és hova készül, hogy elkerülje az APD növekedését. Zoe Harris, az On the Beach ügyfélkapcsolati igazgatója szerint a repülőjegyek drágulni fognak, ha az adót megemelik. „Ez egy újabb teher lenne a Nagy-Britanniában élők millióinak, akiknek így még többe fog kerülni elmenni nyaralni.” – mondta Harris.
A kutatás szerint az utasok 35%-a aggódik amiatt, hogy nem tudja majd megengedni magának azt a nyaralást, amire vágyna, ha az APD növekszik. Tízből egy ember azt mondta, hogy az emelés miatt jövőre már nem tud külföldre utazni. Az ország lakossága várakozással figyeli, kiket fog érinteni az adóemelés.
Keir Starmer miniszterelnök vitát váltott ki a „dolgozó emberek” meghatározásával kapcsolatban, amikor a Sky News-nak azt mondta: szerinte azok, akik jövedelmüket például részvényekből vagy ingatlanból szerzik, nem tartoznak ebbe a kategóriába.
Bridget Phillipson oktatási minisztert a költségvetési javaslatról kérdezték vasárnap reggel, de nem kívánta megerősíteni az intézkedéseket. A BBC vasárnapi műsorában annyit mondott, hogy a dolgozók „nem fognak magasabb adót fizetni.”
Az Air Passenger Duty-t minden egyes brit repülőtérről induló utas után felszámolják, legyen szó belföldi vagy külföldi járatról. Az adó mértéke az utazás hosszától és az osztálytól függ, így a hosszabb járatok és a business osztályok általában többe kerülnek.
Jelenleg a belföldi járatok APD-je 7 font, míg a rövid távú járatoké 13 font. Tavaly áprilisban, a konzervatív kormány idején, az APD emelkedett: az economy osztály belföldi járatokra vonatkozó adója 6,50 fontról 7 fontra nőtt, a rövid távú járatok adója pedig 2 fonttal, a hosszú távú, 5500 mérföldes vagy annál hosszabb járatok adója pedig 194 fontról 216 fontra, ami 11%-os emelést jelentett.
Adószakértők szerint, ha az APD emelkedik, a plusz bevétel felhasználható lenne környezetbarát közlekedési módok, például vasút támogatására. Az APD alól bizonyos repülőterek, például a Skót-felföld és a szigetek, valamint az Észak-Írországból induló hosszú távú járatok mentesülnek. Az On the Beach szerint ezek a repülőterek, köztük Inverness is, jövőre több utast vonzhatnak, ha az APD-t minden más járatra emelik.
A Ryanair vezérigazgatója, Michael O’Leary a múlt héten figyelmeztetett, hogy a Ryanair akár több száz brit járatot is megszüntethet az APD esetleges emelése miatt.
„Ha ismét emelik az APD-t a belföldi járatokra, akkor biztosan csökkenteni fogjuk a kapacitást” – mondta O’Leary. „Ezek az útvonalak nem különösebben jövedelmezőek, alig hoznak nyereséget. Az APD egy büntetőadó a szegények számára. A gazdagokat ez nem érdekli. A Brexit utáni időszakban az Egyesült Királyságnak ösztönöznie kellene a beutazó turizmust.” Forrás