Keir Starmer miniszterelnök borús hangvételű beszédet tartott a héten esedékes költségvetéssel kapcsolatban, amely várhatóan rekord magas adóemeléseket tartalmaz majd. A miniszterelnök hétfőn Birmingham-ben tartott beszédében „nehéz döntésekre” figyelmeztetett Rachel Reeves első költségvetését megelőzően.
A brit kormány gazdasági terveit érő folyamatos bírálatok közepette Starmer megpróbálta tisztázni, mit ért „dolgozó emberek” alatt, akiknek az adóját megígérte, hogy megvédi. A miniszterelnök beszédében 24 alkalommal mondta ki a „dolgozó emberek” kifejezést, válaszul a homályos meghatározásáról szóló kritikákra, mondván: „tudják ők azt magukról, hogy kiknek szól.”
A Munkáspárt választási programja ígéretet tett arra, hogy nem emeli a jövedelemadót, az NI-t vagy az ÁFÁ-t, ám most úgy tűnik, ez veszélybe kerülhet, mivel a munkaadók NI járulékának emelése várható. Ehhez adódnak az örökösödési adó és a tőkenyereség adó várható emelései is, mivel a pénzügyminiszter 40 milliárd fontos hiányt próbál betömni a költségvetésben.
Starmer a közelgő adóemeléseket a Konzervatívoktól örökölt helyzetre fogta, bár kritikusok szerint a közszférában történt béremelések, különösen az orvosok és a mozdonyvezetők esetében, tovább súlyosbították a helyzetet.
A brit miniszterelnök azonban megvédte a szerdai költségvetésben várható adóemeléseket, mondván, hogy „szebb idők várnak ránk,” és hogy „csütörtök reggel mindenki láthatja majd, hogy egy új jövőt kezdünk el építeni, egy jobb jövőt.”
A miniszterelnök azt mondta: „A hitelek hosszú távú növekedést eredményeznek, az adóemelések pedig megakadályozzák a megszorításokat, és újraépítik a közszolgáltatásokat. Úgy döntöttünk, hogy megvédjük a dolgozó embereket. Úgy döntöttünk, hogy talpra állítjuk az NHS-t. Úgy döntöttünk, hogy helyrehozzuk az alapokat, nemet mondunk a hanyatlásra, és beruházásokkal újraépítjük az országot.”
Starmer hozzátette: „Itt az ideje, hogy a politikusok őszintén beszéljenek az ország lakosságával a kihívásokról, és ne sértsék meg az embereket fél vállról vett válaszokkal. A dolgozó emberek tudják, hogy kemény döntésekre van szükség. Átéltek már egy Liz Truss-epizódot és egy megélhetési válságot. Tudják, hogy az általuk elvárt dolgok – életszínvonaluk védelme, a nemzet építése, a közszolgáltatások javítása – csak gazdasági stabilitás mellett érhetők el. Nincs rövid út.”
A miniszterelnök előzetesen néhány intézkedést is bejelentett, amelyek célja az adóemelések hatásának enyhítése. Ezek között szerepel egy 240 millió fontos támogatási csomag az önkormányzatok számára, hogy segítsék a tartósan támogatásokból élő emberek munkába állását, valamint a buszjegyek árának 3 fontra való rögzítése 2025-ig, ami az eddigi 2 fontról emelkedik tovább.
A várakozások szerint a pénzügyminiszter 2 ponttal emelheti a munkaadók NI hozzájárulását, annak ellenére, hogy korábban ígéretet tett rá, hogy nem emeli. Várható továbbá az örökösödési adó és a tőkenyereség-adó növelése is. Reeves kijelentette, hogy nem emelik a „dolgozó emberek adóit”, beleértve a jövedelemadót, a munkavállalói NI hozzájárulást és az ÁFÁ-t.
Hivatkozva Gordon Brown és George Osborne korábbi bejelentéseire, Starmer azt mondta: „Reálisan kell látnunk az ország helyzetét. Ez nem 1997, amikor a gazdaság erős volt, de a közszolgáltatások gyengék. És nem is 2010, amikor a közszolgáltatások erősek voltak, de az államháztartás gyenge. Ezek példátlan körülmények.”
A miniszterelnök hozzátette, hogy az ország problémái „nem kifogások”, mondván: „A politika mindig választás kérdése. Itt az ideje, hogy válasszunk egy világos utat, és szembenézzünk a fiskális valósággal, hogy egy hiteles, hosszú távú terv mögé állhassunk be.” Forrás