Michael O’Leary, a Ryanair vezérigazgatója arra figyelmeztetett, hogy a légitársaság több száz brit járatot törölhet, ha Rachel Reeves, az Egyesült Királyság pénzügyminisztere megemeli a repülőjegyekre kivetett adókat a közelgő költségvetésében.
O’Leary különösen a belföldi járatokra vonatkozó adó (APD) esetleges emelését emelte ki, amely szerinte jelentősen csökkentené az utasok vásárlási hajlandóságát, és néhány útvonalat még kevésbé profitábilissá tenne.
Az APD jelenleg 7 font belföldi járatokra, de ha ez tovább emelkedik, O’Leary szerint a Ryanair kénytelen lenne kapacitást csökkenteni az Egyesült Királyságban, mivel ezek az útvonalak nem nyereségesek, csak éppen hogy megtérülnek.
Hangsúlyozta, hogy az APD egy “büntető adó a szegények számára”, mivel a gazdagokat kevésbé érinti, és arra figyelmeztetett, hogy egy ilyen lépés visszavetné az Egyesült Királyság gazdaságának növekedését, különösen a Brexit utáni időszakban, amikor az ország turizmusának pont, hogy ösztönzésére lenne szüksége.
A Ryanair korábban már csökkentette németországi kapacitását 12%-kal, tiltakozásul a magasabb adók ellen, és ez a döntés megmutatta, hogy a légitársaság hajlandó útvonalakat átszervezni, ha azok nem hoznak megfelelő mennyiségű nyereséget. Az Egyesült Királyságban is hasonló lépésekre kerülhet sor, különösen olyan regionális repülőtereken, mint Glasgow, Edinburgh és Belfast, ahol a Ryanair nemrégiben növelte a járatszámot.
További problémát jelent a légitársaság számára, hogy globális repülőgép-hiány áll fenn a Boeing gyártási késedelmei miatt. O’Leary kijelentette, hogy a gyártási problémák miatt a tervezett 30 helyett csupán 25 új repülőgép érkezik meg időben, ami lassítja a légitársaság növekedési terveit a 2025-ös nyári szezonban. Ez különösen frusztráló, mivel a Ryanair arra számított, hogy ezek a repülőgépek lehetővé teszik a 200 milliós éves utasszám 300 millióra történő növelését 2034-ig.
A Boeing szállítási problémáiért a vállalat legnagyobb szakszervezetének, az International Association of Machinists and Aerospace Workers (IAM) sztrájkját okolhatjuk, amely szeptember óta tart. Ez a sztrájk jelentősen megzavarta a Boeing gyártási láncát, ami hatással van a Ryanair terveire is.
Összességében a Ryanair arra figyelmeztet, hogy a járatainak számát jelentősen csökkentheti az Egyesült Királyságban, ha a kormány megemeli a repülőjegyekre kivetett adókat, illetve ha a repülőgép-szállítások késedelmei továbbra is fennállnak. Mindez súlyos hatással lehet az Egyesült Királyság regionális repülőtereire és a turizmusra, amelyet a Brexit utáni időszakban különösen fontos lenne támogatni. Forrás