Több mint egymillió alacsony bérű dolgozó Nagy-Britanniában újabb béremelésre számíthat jövőre, mivel a kormány ígéretet tett arra, hogy a minimálbért legalább 12,10 fontra emeli óránként, ami körülbelül 6%-os növekedést jelentene.
A Low Pay Commission a Munkáspárt irányelveit követve célul tűzte ki egy „valódi jólétet biztosító minimálbér” biztosítását, és akár még a fent említettnél magasabb összeget is javasolhat a közelgő költségvetés előtt.
Jelenleg a nemzeti minimálbér 11,44 font óránként, és a javasolt emelés a Munkáspárt elkötelezettségét tükrözi, hogy „felemeljék a bérminimumot”. Angela Rayner miniszterelnök-helyettes szerint, Jonathan Reynolds üzleti miniszterrel együtt arra utasította a Low Pay Commissiont, hogy a minimálbér feleljen meg a medián keresetek kétharmadának, és vegye figyelembe a megélhetési költségeket. Kiemelték, hogy a jelenlegi gazdasági helyzetben elengedhetetlen az alacsony keresetek növelése.
A bizottság legfrissebb előrejelzései szerint a béreknek körülbelül 5,8%-kal kell emelkedniük, hogy lépést tartsanak a jelenlegi keresetekkel, ami jelentős növekedés a márciusban jósolt 3,9%-hoz képest. Emellett megjegyezték, hogy a 2024-es vártnál erősebb keresetnövekedés még nagyobb emelést is indokolhat.
A 18-20 év közötti fiatal munkavállalók még nagyobb béremelésre számíthatnak, mivel a kormány célja az, hogy egységesítse a béreket a különböző korosztályok között. Jelenleg ezek a munkavállalók legálisan 8,60 fontot kereshetnek óránként, de a bizottság egy egységes felnőtt órabér bevezetését tervezi, ami összhangba hozhatja az ő fizetésüket a 21 éves és annál idősebb dolgozókéval.
Miközben a tervezett béremelést sokan örömmel fogadták mint pozitív hírt az alacsony keresetűek számára, az üzleti vezetők aggodalmaikat fejezték ki. Tina McKenzie, a Kisvállalkozások Szövetségének igazgatósági tagja figyelmeztetett, hogy megfelelő támogatás nélkül a kötelező béremelések nagy nyomást gyakorolnak a kisvállalkozásokra, megnehezítve számukra a fennmaradást és a toborzást. „A munkaerőköltségek jelenleg a legnagyobb terhet jelentik a kisvállalkozások számára, sokan az áprilisi béremelés után óvatosabbak lettek a toborzás terén” – mondta.
Paul Nowak, a TUC főtitkára válaszként elutasította a Munkáspárt bérpolitikáját ért kritikákat, és összehasonlította azokat az 1999-ben a Blair-kormány által bevezetett minimálbér elleni tiltakozásokkal. „A minimálbérrel kapcsolatos riogatások akkor is tévesek voltak, és most is azok.” – jelentette ki.
Nye Cominetti, a Resolution Foundation munkatársa rámutatott, hogy bár az elmúlt években a minimálbér növekedése rendszeresen meghaladta az inflációét, a Munkáspárt kormányzása alatt még magasabb emelések is várhatók. Elismerte ugyanakkor, hogy bár a béremelés jó hír a dolgozóknak, a vállalkozások azt remélik, hogy kisebb lesz az emelés.
Mindazonáltal Cominetti óvatosságra intett, mondván, hogy a bérek növekedésével nő az esetleges negatív foglalkoztatási hatások kockázata is, és a döntéshozóknak gondosan kell mérlegelniük ezeket.
A Business and Trade Minisztérium szóvivője így nyilatkozott a tervek kapcsán: „Változtatunk a szabályokon, hogy több pénzt juttassunk a dolgozó emberek zsebébe. Ugyanakkor egyértelművé tettük, hogy figyelembe kell venni a béreket kifizető vállalkozásokat, a foglalkoztatási kilátásokat és a gazdaság egészére gyakorolt hatásokat is.”
A kormány továbbra is arra törekszik, hogy megtalálja az egyensúlyt a magasabb bérek nyújtotta előnyök és a vállalkozások igényei, valamint a gazdasági hatások között. Forrás