Putyin közölte, hogy „Ukrajna teljes egésze a miénk” és Oroszország készen áll atomfegyvereket is bevetni, ha szükséges

Vlagyimir Putyin orosz elnök a napokban kijelentette, hogy „Ukrajna egésze a miénk”, és újfent atomfegyverek bevetését is emlegette, amikor közölte, mire számíthat Kijev, ha úgynevezett „piszkos bombát” vetne be – amit Ukrajna kategorikusan tagad.

Putyin közölte, hogy „Ukrajna teljes egésze a miénk” és Oroszország készen áll atomfegyvereket is bevetni, ha szükséges

A kijelentés egy szentpétervári befektetési fórumon hangzott el, ahol Putyin a háború végső céljáról kapott kérdést. A háború már közel három és fél éve tart, és egyre több jel utal arra, hogy Moszkva nem hajlandó semmiféle kompromisszumra.

Putyin válasza világos volt:

„Többször elmondtam már, hogy az orosz és az ukrán nép egy nemzet. Ebben az értelemben Ukrajna egésze a miénk.”

Majd hozzátette:

„Van egy régi szabály: ahova orosz katona teszi be a lábát, az a hely onnantól a miénk.”

Az orosz elnök szavait a jelen lévő orosz politikusok és üzletemberek tapssal fogadták.

Nukleáris fenyegetés – újra napirenden

A fórumon Putyin egyértelműen utalt arra is, hogy Moszkva készen áll nukleáris fegyver bevetésére, ha Ukrajna védekezésképp „piszkos bombát” alkalmazna – azaz robbanóanyaggal kombinált radioaktív eszközt. Kijev ismételten tagadta, hogy ilyesmit tervezne.

Putyin figyelmeztetése:

„Ez kolosszális hiba lenne azok részéről, akiket ma Ukrajna területén neonáciknak nevezünk. Ez lehetne az utolsó hibájuk. Mi mindig válaszolunk – és hasonló módon válaszolunk. A válaszunk nagyon kemény lesz.”

Harcok Kelet-Ukrajnában – Donyeck és Zaporizzsja a célkeresztben

Az orosz hadsereg továbbra is Kelet-Ukrajnára összpontosítja támadásait, különösen a Donyecki területen. Az orosz védelmi minisztérium szombaton közölte, hogy elfoglaltak egy újabb települést Zaporizzsjában, ezzel újabb lépést téve az ukrán infrastruktúra teljes lerombolása felé.

Az USA visszalép – Trump nem mutat érdeklődést a szankciók iránt

A Biden-adminisztráció alatt Moszkva rendszeresen élcelődött a nukleáris lehetőségek felemlegetésével, azonban az amerikai elnök most háttérbe vonult az ukrán krízis ügyében. Az USA jelenleg a Közel-Keleten, Irán és Izrael véres légiháborújában vállal aktívabb szerepet.

A Reuters értesülései szerint Washington nemrég feloszlatott egy munkacsoportot, amely Moszkvára gyakorolt volna nyomást a béketárgyalások érdekében. Az információk szerint az egység akkor veszítette el relevanciáját, amikor világossá vált, hogy Donald Trump nem hajlandó keményebb fellépést tanúsítani Oroszországgal szemben.

Következmények – fokozódik a bizonytalanság

Putyin legutóbbi nyilatkozatai nemcsak a béketárgyalásokat teszik még valószínűtlenebbé, hanem növelik egy esetleges nukleáris konfliktus kockázatát is. Szakértők szerint a retorika egyre veszélyesebb, és a Kreml katonai aktivitása is felerősödött az utóbbi hetekben.

A nemzetközi közösség továbbra is próbál közvetíteni, de egyre több ország veszíti el a türelmét a hosszúra nyúló háborúval és Putyin határozott állásfoglalásaival szemben.  Forrás