Pánik a fedélzeten - kiderült, mi történt a budapesti Ryanair járattal, ami kényszerleszállást hajtott végre, és mit éltek át az utasok 1

Egy Ryanair Boeing 737 MAX típusú repülőgépnek a bal oldali hajtóművének meghibásodása miatt kellett kényszerleszállást végrehajtania Budapesten néhány nappal ezelőtt – derült ki egy utas exkluzív beszámolójából. A fedélzeten tartózkodók közül senki nem sérült meg, de az események és a kiszolgáló személyzet felkészületlensége komoly felháborodást váltott ki az utasok körében.

Pánik a fedélzeten - kiderült, mi történt a budapesti Ryanair járattal, ami kényszerleszállást hajtott végre, és mit éltek át az utasok 3

„Nem aludtak ki a fények” – így kezdődött a rémálom

Az utas, aki középen foglalt helyet a gépen, kezdetben semmit nem érzékelt, majd furcsa jelenségekre lett figyelmes: a biztonsági öv becsatolását jelző fény nem aludt ki, és a vészkijáratok pirosan világítottak. „Nagyon rossz érzésem volt” – mesélte. Hamarosan nyilvánvalóvá vált, hogy baj van, mivel az utaskísérők megtiltották az utasoknak, hogy a mosdóba menjenek, és mindenkit visszaparancsoltak a helyére.

Mobilon búcsú a családtól – pánik a levegőben

„Megírtam a családi chatbe, hogy valami gond van, és hogy nagyon szeretem őket” – idézte fel az utas a drámai pillanatokat. A pilóta végül közölte, hogy az egyik hajtómű meghibásodott, és kényszerleszállást hajtanak végre Budapesten. A gép alacsonyan repült, és a repülőtér felett körözött, valószínűleg azért, hogy a fogadására fel tudjanak készülni a hatóságok.

Kiürített reptér, tűzoltók és mentők várták a gépet

A leszállás viszonylag simán zajlott, de meglepetésre a gépen kellett maradniuk az utasoknak – információ nélkül. Többen rosszul lettek, akiket a helyszínen tartózkodó mentők láttak el. A buszokra szállított utasokat végül a terminál egyik elzárt részére vitték, ahol újabb megaláztatások érték őket.

Olyan volt mint egy karám, mosdó sem volt – a földi kiszolgálás egy vicc

Az utasok órákig étlen-szomjan várakoztak anélkül, hogy bármilyen érdemi tájékoztatást kaptak volna. A mosdók használatát is csak limitáltan engedélyezték – egyszerre legfeljebb öt fő mehetett ki –, ami feszült, verbális konfliktusokat szült. A helyzetet mindössze három fiatal próbálta kezelni, egyikük gyakornokként dolgozott.

„Ez egyszerűen felháborító volt. A személyzet nem volt felkészülve sem a kommunikációra, sem a helyzet emberi módon történő kezelésére” – fogalmazott az utas.

40 perc után elegem lett – hazamentem

A beszámoló szerint az utas 22:30 körül úgy döntött, nem várja meg a mentesítő járatot, és hazamegy. „Ragaszkodtam hozzá, hogy ezek után ne szálljak fel újra. A reptéri rendőrök poénkodva kérdezték, megijedtem-e, ami csak tovább fokozta az abszurditást.”

SMS-bocsánatkérés és újabb járat

A Ryanair végül 23:04-kor küldött egy SMS-t, amelyben bocsánatot kértek a „járat visszafordítása” miatt, és tájékoztatták az utasokat, hogy 23:30-kor indul a pótló járat. „Ez a megfogalmazás sértő. Amit mi átéltünk, az nem pusztán egy visszafordítás volt. Több empátiát és profibb kommunikációt várnánk el egy nemzetközi légitársaságtól” – írta a beszámoló szerzője.

Mi történt valójában?

A gép mindössze háromhetes volt, és a fedélzeti problémák, valamint a személyzet felkészületlensége súlyos kérdéseket vetnek fel a Ryanair és a repülőtér működésével kapcsolatban. Az utasok szerint sem a repülőn, sem a földön nem kaptak kielégítő tájékoztatást, ami súlyos bizalomvesztéshez vezethet az utazók körében.  Forrás