Vlagyimir Putyin felbérelt emberei káoszt akarnak okozni Nagy-Britanniában és Európában, figyelmeztetett egy nemrégiben tartott beszédében az MI5 vezetője.
Az MI5 főigazgatója, Ken McCallum egy ritka beszédben figyelmeztetett, hogy Putyin orosz ügynökei Nagy-Britanniában és Európában is zavargásokat terveznek okozni. Emellett McCallum Iránt is kiemelte, mondván, hogy az ország „egymás után tervelte ki” a támadásokat brit földön Mahsa Amini 2022-es halála óta.
A MI5 vezetője szerint Nagy-Britannia „megdöbbentő növekedést” tapasztalt az iráni támogatású merényletek, szabotázsakciók és más bűncselekmények terén. McCallum arról is beszámolt, hogy Oroszország és Irán bűnözőket toboroz, hogy „elvégezzék a piszkos munkájukat,” és hangsúlyozta, hogy fennáll az országot érintő agresszió kiszélesedésének veszélye az Egyesült Királyságban. Az MI5-ot leginkább aggasztó terrorfenyegetés azonban továbbra is az Al-Kaida és különösen az Iszlám Állam (ISIS) tevékenységeihez köthető.
Oroszország
McCallum szerint az orosz GRU (Katonai Hírszerzés) ügynökei Nagy-Britanniában is elkövettek gyújtogatást, szabotázst és más veszélyes cselekedeteket Ukrajna támogatása miatt, különösen a fegyverszállítmányok miatt. A nyugat-londoni terrorellenes műveleti központban tartott beszédben ezt mondta: „Az Egyesült Királyság vezető szerepe Ukrajna támogatásában azt jelenti, hogy Putyin rezsimje különösen kiemelt célpontnak tekint minket, és további agresszív lépésekre számíthatunk itt, hazánkban is.”
A GRU „folyamatosan káoszt akar generálni” Nagy-Britanniában és Európában. McCallum szerint az orosz állam szándékainak éppen az ellenkezőjét éri el, mivel megerősítik az együttműködést a brit és európai partnerek közt. Az elmúlt évben az ellenséges állami fenyegetések kivizsgálása 48%-kal emelkedett.
Irán
McCallum elmondta, hogy 2022 óta 20 „potenciálisan halálos” iráni támadást sikerült meghiúsítani. Ezek a fenyegetések elsősorban külföldön élő, az iráni hatóságokkal szemben álló személyek ellen irányultak. Az MI5 vezetője azonban arra figyelmeztetett, hogy ha a közel-keleti konfliktus tovább fokozódik, például Izrael válaszcsapásaival Irán ellen, ezek a fenyegetések kiszélesedhetnek.
Irán állami szereplői hasonlóan az orosz szolgálatokhoz bűnözőket béreltek fel különböző bűncselekményekhez, például nemzetközi drogcsempészeket és alacsony szintű bűnözőket. McCallum példaként említette, hogy tavaly decemberben egy férfit bebörtönöztek, mert felderítést végzett az Iran International médium korábbi székhelye kapcsán.
Al-Kaida és az Iszlám Állam
McCallum beszélt az Al-Kaida és az Iszlám Állam (ISIS) fenyegetésének súlyosbodásáról is, amely ismét próbálja kiterjeszteni terrorcselekményeit. Bár az Iszlám Állam ma már nem olyan erős, mint egy évtizeddel ezelőtt, McCallum szerint újra megkezdték a terrorizmus exportálását. Példaként említette az ISKP (Iszlám Állam Khoraszán Tartomány) moszkvai támadását, amely brutális demonstrációja volt erejüknek.
McCallum hangsúlyozta, hogy az Al-Kaida is próbálja kihasználni a közel-keleti konfliktust, és erőszakos cselekményekre szólít fel. Az elmúlt hónapban az MI5 legfontosabb nyomozásainak több mint egyharmada kapcsolódott valamiféle külföldi terrorista szervezethez.
Az MI5 igazgatója világossá tette, hogy mind az állami fenyegetések, mind a nemzetközi terrorista szervezetek komoly kihívást jelentenek az Egyesült Királyság számára, és folyamatosan együttműködnek nemzetközi partnereikkel a fenyegetések megelőzése érdekében. Forrás