Mindenki egymásra mutogat ujjal, miután a Bank of England kénytelen volt az elmúlt közel 15 év legmagasabb szintjére emelni a banki alapkamatot, ami egyre nehezebb helyzetet teremt a jelzáloghitel-tulajdonosoknak, akiknek egyre növekvő költségekkel kell ezáltal szembenézniük.
Andrew Bailey a Bank of England vezére továbbra is a politikai pályájáért küzd, mivel tory képviselők közül egyre többen azzal vádolták, hogy „alszik a volánnál” az inflációs válság közepette. Rishi Sunak, brit miniszterelnök szerint azonban a kormány továbbra is támogatja a Bank szerepét az infláció megfékezésében – de a Downing Street nem volt hajlandó megmondani, hogy a miniszterelnök szerint Bailey úr jó munkát végez-e.
De Mr. Bailey erre azzal vágott vissza, hogy szidta a nagyobb vállalatvezetőket és őket okolta a történtekért, mondván hogy „fenntarthatatlan” fizetésemelésekkel és profithajszolással csak tovább növelték Nagy-Britannia inflációs problémáját.
A helyzet a következő:
- A Bank of England 5 százalékra emelte az alapkamatot, a szakértők pedig azt jósolják, hogy még idén eléri a 6 százalékot
- A közgazdászok arra figyelmeztetnek, hogy recesszió lesz – a magasabb kamatok várhatóan „óriáshullámként” sodornak majd el mindent
- A miniszterelnök elismerte, hogy az infláció felére csökkentésére tett ígéretét így már nem olyan biztos, hogy olyan könnyen sikerül majd teljesíteni
- Jeremy Hunt kizárta a közvetlen jelzáloghitel-támogatást – de a szakértők azt jósolják, hogy heteken belül kénytelen lesz megváltoztatni a mostani kijelentését
- James Cleverly külügyminisztert gúnyolta a BBC, miközben alig tudta elmagyarázni a miniszterelnök inflációs tervét
A Bank csütörtökön bejelentette, hogy 0,5 százalékponttal 5 százalékra emeli az alapkamatot, ami magasabb, mint az elemzők 4,75 százalékos előrejelzése, és ez zsinórban a 13. emelés. A pénzügyi szakértők most azt jósolják, hogy az év végére a 6 százalékot is elérhetik a kamatlábak és olyan figyelmeztetések is elhangzottak, miszerint 1,4 millió lakáshitel-tulajdonos elveszíti rendelkezésre álló jövedelmének legalább egyötödét a megugró kiadások miatt.
Arra az ígéretére vonatkozólag, hogy 2023 végére felére csökkenti az inflációt, Mr. Sunak azt mondta: „Egyértelműen egyre nagyobb kihívást jelent majd így, és egyértelműen nehezebb lesz – de nem lehetetlen, és mi mindent bele fogunk adni.”
Egy kenti rendezvényen a miniszterelnök azt mondta, hogy „100%-ban rajta van az ügyön”, és hozzátette: „Minden rendben lesz, és túl leszünk ezen”. Korábban a Downing Street 10. egyik szóvivője azt mondta, hogy Bailey úr továbbra is élvezi a kormány bizalmát – de Sunak hivatalos szóvivője nem volt hajlandó megmondani, hogy a miniszterelnök szerint a kormányzó jó munkát végez-e az infláció leküzdésében.
Mr. Bailey a Sky Newsnak nyilatkozva azt mondta: „Nem folytathatjuk a béremeléseket a jelenlegi ütemben” – óva intve a cégeket attól, hogy „az árak emelésével próbálják újjáépíteni a haszonkulcsukat”. A kormányzó elismerte ugyanakkor, hogy a hitelfizetési nehézségek „kemény dió” lesz sokak számára, de hozzátette: „Ha nem emelünk most kamatot, később még rosszabb lehet.”
A pénzügyminiszter ragaszkodott hozzá, hogy a Pénzügyminisztérium „kitart a stratégiája mellett” – és megismételte, hogy a kormány bármely közvetlen lakáshitel-támogatása „önpusztító lenne”, mert azt jelentené, hogy „az infláció hosszabb ideig magasabb marad”.
Hunt úr pénteken találkozik a nagy hitelezőkkel, hogy további támogatásra ösztönözze őket. Torsten Bell, a Resolution Foundation vezetője azonban azt mondta, hogy a kormány „nem fogja tudni erre csak úgy rávenni a bankokat”.
Az adócsökkentések megvalósítása a jelenlegi gazdasági körülmények között szintén „nehéz” lesz, mert ahhoz további hitelfelvételre lenne szükség – ismerte el a miniszterelnök.
Rishi Sunak azt mondta a dolgozóknak a PM Connect rendezvényen, amelyet egy raktárban tartottak a kenti Dartfordban: „A kormány mindent megtesz, amit tud, és ez azt jelenti, hogy felelősséggel kell döntenünk a hitelfelvételről, mert ilyen helyzetben nem vehetünk fel túl sok kölcsönt, mert az csak mindent tovább ront.”
„Tehát ez azt jelenti, hogy bármennyire is szeretném már holnap csökkenteni az adódat – ti is ezt szeretnétek, én is, hát persze, hogy szeretném –, de ezt nehéz megtenni, mert ez azt jelentené, hogy több kölcsönt kellene felvenni hozzá. A másik dolog az, hogy nem mondhatok igent minden egyes dologra, amire az emberek azt akarják, hogy több pénzt költsek, mert ez azt jelentené, hogy ehhez is csak még több pénzt kellene kölcsönkérnünk. Ez viszont azt jelenti, hogy nehéz döntéseket kell meghoznom, fontossági sorrendet kell felállítanom, mint mindenkinek a saját háztartási költségvetésében. Nekem is ugyanezt kell tennem, különben csak még rosszabb lenne az infláció és még magasabbra emelkednének a kamatok.” – magyarázta beszédében Mr. Sunak. Forrás
- A brit miniszterelnök nyilvánosságra hozta véleményét a Boris Johnson körüli botránnyal kapcsolatban