Milyen változások jönnek a bevándorlók számára és a bevándorlás kapcsán az Egyesült Királyságban

Yvette Cooper belügyminiszter a jövő héten mutatja be az Egyesült Királyság új bevándorlási fehér könyvét, amely célja a nettó migráció drasztikus csökkentése. A legutóbbi hivatalos adatok szerint a 2024-es nettó bevándorlás 728 000 volt, azt megelőzően pedig rekordot döntött 906 000 fővel.

Milyen változások jönnek a bevándorlók számára és a bevándorlás kapcsán az Egyesült Királyságban

A kormányzat évek óta igyekszik fékezni a migrációt, többnyire sikertelenül. Az új intézkedések célja az, hogy a gazdaságilag indokolatlan vagy visszaélésszerű migrációt visszaszorítsák, miközben erősítik a brit munkaerőpiacot és a jogállamiságot.

Várható intézkedések a fehér könyv alapján

1. Kötelező brit munkaerő-fejlesztési beruházás

A tervezet szerint a jövőben a külföldi munkaerő alkalmazása csak akkor lesz engedélyezett, ha a munkáltatók igazolni tudják, hogy befektettek a brit munkavállalók képzésébe. A célzott ágazatok között az informatikai és távközlési szektorok is szerepelnek.

Cooper már korábban bejelentette, hogy megerősítik a Migration Advisory Committee (Migrációs Tanácsadó Testület) szerepét, hogy pontosan azonosítsák azokat az iparágakat, ahol túlzott a külföldi munkaerőtől való függés.

2. Vízumszigorítás a túlzott kockázatot jelentő országok állampolgárainak

A vízumkérelmek elbírálása szigorodik azoknál a nemzetiségeknél, amelyek tagjai nagy arányban túllépik a tartózkodási engedélyük idejét vagy menedékkérelmet nyújtanak be. Külön figyelmet kap Pakisztán, Nigéria és Srí Lanka, amelyek az utóbbi időszakban vezető forrásai voltak a menedékkérőknek, akik korábban vízummal érkeztek az országba.

3. Hosszabb várakozási idő az állandó letelepedésre

A jelenlegi szabályozás szerint a legtöbb bevándorló öt év után kérhet tartós letelepedési engedélyt (Indefinite Leave to Remain). A fehér könyv szerint ez az idő akár 10 évre is emelkedhet bizonyos kategóriák esetében.

4. Szigorúbb angol nyelvi követelmények

Az új tervezet várhatóan szigorítja a nyelvi feltételeket, különösen a munkavállalási vízumot igénylők esetében. Bár a Belügyminisztérium nem erősítette meg, hogy az elvárás az A-Level szintre (felsőfokú nyelvvizsga) emelkedne, valószínűleg a jelenlegi alapfokú (GCSE szintű) követelményeket pontosabban és szigorúbban fogják ellenőrizni.

5. Új szabályok a külföldi gondozók toborzására

Április 9-től új előírások léptek életbe: az egészségügyi és szociális szektorban tevékenykedő szolgáltatók csak akkor toborozhatnak külföldről, ha előtte bizonyítottan próbáltak angliai munkaerőt találni.

6. Családi élethez való jog újraértelmezése

A kormány vizsgálja, hogy miként alkalmazzák a bevándorlási ügyekben az Emberi Jogok Európai Egyezményének 8. cikkét, amely a családi élethez való jogot” biztosítja. Yvette Cooper szerint a jelenlegi gyakorlatot bírósági precedensek formálják, nem pedig egyértelmű kormányzati szabályozás.

Egy friss példa erre az volt, amikor sikeresen fellebbezett egy bírósági döntés ellen, amely megakadályozta egy albán elítélt kitoloncolását, részben arra hivatkozva, hogy a férfi tízéves fiának csak bizonyos fajta csirkefalatka felel meg, amit „külföldön nem lehet kapni”.


A következő napokban várható a hivatalos bejelentés, de az eddigi kiszivárgott részletek is jelzik: a brit kormány komoly fordulatra készül a bevándorláspolitikában, különösen azután, hogy a közvélemény és politikai nyomás is erősödik a migrációs számok csökkentése érdekében. Forrás