A brit miniszterelnök újabb nagy bejelentése - a kormány visszavonulót fúj a téli fűtési támogatást illetően

Sir Keir Starmer, brit miniszterelnök a parlamentben jelentette be, hogy kormánya felülvizsgálja a téli fűtési támogatás tavaly bevezetett megszorítását, és „a jövőben több nyugdíjas válhat jogosulttá” a legfeljebb 300 fontos juttatásra. A fordulatot az váltotta ki, hogy a Munkáspárton belül egyre erősebb lett az ellenállás: a képviselők kritizálták a népszerűtlen intézkedést, amely 11,4 millióról mindössze 1,5 millióra csökkentette a jogosultak számát.

A brit miniszterelnök újabb nagy bejelentése - a kormány visszavonulót fúj a téli fűtési támogatást illetően

A miniszterelnök elismerte, hogy a megélhetési költségek válsága leginkább az időseket sújtja, ugyanakkor emlékeztetett: a kormánynak „kemény döntésekkel kellett stabilizálnia a gazdaságot” a konzervatív elődök után.

Sir Keir szerint az első jelek már látszanak – utalt a négy kamatcsökkentésre és a negyedéves GDP‑növekedésre –, de a segítség bővítéséhez „fenntartható finanszírozás” szükséges.

Mikor lép hatályba az új rendszer?

A Downing Street szerint a részleteket csak a „következő fiskális eseményen” – várhatóan Rachel Reeves őszi költségvetésében – ismertetik. Így kérdéses, hogy a módosítások már az idei télre életbe lépnek‑e, erre a kormányszóvivő nem vállalt ígéretet, csupán annyit mondott: „a lehető leggyorsabban” szeretnék bevezetni.

Kommunikációs válság: bizalomvesztés a sajtóban

A döntés súlyos sajtóvitához vezetett. Alig két hete ugyanez a szóvivő még kategorikusan tagadta, hogy bármiféle változtatás tervben lenne, most pedig a riporterek azzal vádolják a Downing Streetet, hogy megtévesztette a médiát – hasonlóan a Boris Johnson‑kormány idején tapasztalt, a lockdown‑bulikról szóló tagadásokhoz.

A szóvivő a bírálatot azzal próbálta hárítani, hogy „azóta javultak a makrogazdasági kilátások”, de arra nem adott magyarázatot, miért cáfolta korábban a tervezett fordulatot.

Új bevételi ötletek: adóemelés a megtakarítóknál?

A Daily Telegraph értesülése szerint Angela Rayner miniszterelnök‑helyettes memót küldött Rachel Reeves pénzügyminiszternek, amelyben a nyugdíj–életjáradék plafonjának visszaállítását és az osztalékadó emelését vetette fel új bevételi forrásként. A korábban a konzervatívok által eltörölt „lifetime allowance” újbóli bevezetése érzékenyen érintheti a magasabb megtakarítású rétegeket; a kincstár egyelőre nem kommentálta a kiszivárgott javaslatokat.

Politikai háttér: lázadás a Munkáspárton belül

A kormány szociális kiadásai körüli feszültség nem új. Több mint száz munkáspárti képviselő támogat egy levelet, amely a jóléti megszorítások enyhítését kéri, külön kiemelve a PIP‑támogatás tervezett szűkítését és a kétgyermekes családi pótlék felső korlátját. A belső nyomás miatt a kabinet azt mérlegeli, szükséges‑e más, népszerűtlen döntéseket – például a téli támogatás szigorítását – részben vagy egészben visszavonni.

Mi várható most?
  • Őszi költségvetés: itt jelenthetik be, hány milliárd fontot szánnak a téli fűtési juttatás kibővítésére, és pontosan milyen jövedelmi határig lesz elérhető.

  • Adópolitikai változások: ha Reeves elfogadja Rayner javaslatait, várhatóan a tehetősebb megtakarítók terhe.

  • Feszültség a frakcióban: a jóléti csomaghoz kapcsolódó parlamenti szavazásokon akár kormányzati vereség is bekövetkezhet, ha nem sikerül meggyőzni a lázadó képviselőket.

Miközben a kormány egyensúlyoz a költségvetési fegyelem és a politikai támogatottság fenntartása között, az idősek számára kulcsfontosságú, hogy a következő télen valóban megérkezik-e a segítség – vagy a döntés késlekedése miatt ismét anyagi nehézségek várhatók a téli hónapok során.  Forrás