A szükség nagy úr, és ezt alátámasztja az a felmérés is, amiből kiderül, hogy milyen elképesztően sok pénzt lehet kaszálni a forgalmas fizetős wc-k működtetésével az angliai, de különösképp a londoni állomások területén. Ez sajnos a mi rovásunkra történik így, de szerencsére már nem olyan sokáig.
A kétségbeesett utasok, akik már nem jutnának el hazáig, nem kevesebb, mint 2.3 millió fontot hagytak ott az alig 3 év alatt a Victoria station illemhelyiségeiben. A Victoria állomás területén, ahol egy wc-zés nem is olyan rég még 50p-be került (szerencsére azóta ingyenessé tették), minden más állomásnál többet költöttek az emberek a kétbetűs kitérőkre. Ez több, mint másfél millió ember volt évente, és nagyjából 4,200 fizető vendég naponta. Ráadásul a legtöbben elégedetten távoznak, ami mondjuk nem meglepő, mert még a fizetős wc is jobb a nyilvános berittyentésnél. Euston, King’s Cross és Paddington állomások is az élmezőnyben végeztek, 1.2 – 1.8 millió fontos bevétellel.
A statisztikákból az is kiderült, hogy a Liverpool street-nél nagyjából £400,000 folyt be 3 év alatt, pedig ott ráadásul csak 30p egy „menet”. A bevételnek pedig több, mint az 50%-a tiszta haszon, mivel a személyzet fizetése és a fogyóeszközök, mint a wc papír vagy a folyékony szappan kevesebb, mint a teljes árbevétel felét emészti fel. Ha ezt vesszük alapul, akkor évi 3-400 ezer fontot termelő wc-t tartani nem is olyan rossz biznisz… csak legyen hozzá egy hatalmas vasútállomásunk!
Íme a legjobban teljesítő állomás wc-k listája az utóbbi évek eredményei alapján (£-ban számolva 3 év alatt):
- Victoria / 2,300,511
- Euston / 1,828,110
- Kings Cross / 1,394,795
- Paddington / 1,172,740
- Manchester Piccadilly / 1,115,677
- Liverpool St / 1,007,414
- Edinburgh Waverley / 7,521,94
- Birmingham New Street / 702,533
- Charing Cross / 653,721
- Glasgow Central / 601,478
- Leeds / 544,976
- Liverpool Lime Street / 402,680
- London Bridge / 358,658
A wc-ket üzemeltető Network Rail egyből azzal védekezett, hogy az így befolyt összeget teljes egészében visszaforgatják az állomás karbantartására. „Az a minimális összeg, amit elkérünk a wc-k használatáért, a fenntartási költségek kitermelése miatt szükséges, továbbá segít csökkenteni az illemhelyiségek nem rendeltetésszerű használatát, a vandalizmust és az egyéb antiszociális tevékenységeket.” – nyilatkozta a Network Rail szóvivője.
Bármi is az igazság, azért az emberek legtöbbje nem igazán ért egyet azzal, hogy még a wc-ért is fizetni kelljen, főleg miután a tömegközlekedés, beleértve a vonattal való utazást is, nem éppen az olcsóságáról híres Angliában, de persze az ellenérveket is meg lehet érteni.
A WC-ket üzemeltető Network Rail vezérigazgatója szerencsére nem olyan régen a 2018-as év során bejelentette, hogy 2019-től eltörlik a nyilvános WC-k használatáért beszedett díjakat. A WC-k ingyenessé tétele 2019 áprilisától esedékes. Ez igazán nagyvonalú tőlük, főleg ha azt vesszük, hogy csak a 2016/17-es adóévben a Network Rail a hivatalos adatok szerint több, mint 4.8 millió fontot kaszált a nyilvános wc-ken.
Ezeken az állomásokon felelős a Network Rail a nyilvános WC-kért, vagyis hamarosan ezek közül mindegyik ingyenes lesz mindenki számára:
- Birmingham New Street (már ingyenes)
- Bristol Temple Meads (már ingyenes)
- Edinburgh Waverley (30p)
- Glasgow Central (30p)
- Leeds (már ingyenes)
- Liverpool Lime Street (már ingyenes)
- London Bridge (már ingyenes)
- London Cannon Street (már ingyenes)
- London Charing Cross (már ingyenes)
- London Euston (30p)
- London King’s Cross (30p)
- London Liverpool Street (30p)
- London Paddington (30p)
- London St Pancras International (már ingyenes)
- London Victoria (már ingyenes)
- London Waterloo (30p)
- Manchester Piccadilly (már ingyenes)
- Reading (már ingyenes)