Egy a TUI légitársaság által üzemeltetett Boeing 737-8K5 típusú repülőgép tavaly október 17-én hajnalban kényszerült visszafordulni a Manchesterből a görögországi Kos szigetére tartó útja során, miután a kabinnyomás-szabályozó rendszert érintő figyelmeztetést a személyzet 43 percen keresztül figyelmen kívül hagyta – derült ki a Légi Balesetek Vizsgálati Hatóságának (AAIB) jelentéséből.
Kabinnyomás-probléma és az utasok veszélyeztetése
A fedélzeten tartózkodó 193 ember, köztük hatfős személyzet és 187 utas, oxigénhiányos állapot (hipoxia) kockázatának volt kitéve, miután a repülőgép motorlégcsap rendszerének kapcsolóit a karbantartók véletlenül kikapcsolva hagyták, és ezt a pilóták nem észlelték a felszállás előtt.
Amikor a gép elérte a 15,000 láb magasságot, bekapcsolt a kabin magasságának nyomásveszteségére figyelmeztető jelzés, de a személyzet azonnal nem reagált a helyzetre. A repülő végül Észak-Lincolnshire környékén szakította meg útját és visszatért Manchesterbe, szerencsére probléma nélkül.
A hipoxia és a döntéshozatali hibák kockázata
A hipoxia – az alacsony oxigénszint az emberi testben – zavartságot, légzési nehézségeket és eszméletvesztést okozhat. Bár a repülő nem érte el azt a magasságot, ahol súlyos következmények jelentkezhettek volna, a helyzet súlyosabbá válhatott volna, ha a repülés folytatódik.
A hibák okai
A jelentés szerint:
- A személyzet nem ellenőrizte megfelelően a rendszer kapcsolóit a felszállás előtt.
- A pilóták úgy vélték, hogy a kapcsolók be vannak kapcsolva, de a figyelmeztető jelzés bekapcsolódásakor derült ki, hogy ezek ki voltak kapcsolva.
- A személyzet nem követte a „Quick Reaction Handbook” előírt vészhelyzeti protokollját.
Túlórában dolgozó pilóták
A vizsgálat további megállapításai szerint egyik pilóta sem volt eredetileg beosztva arra az útra. Az első pilótát hajnal 1-kor értesítették, míg a másodpilótát 2:30-kor hívták, hogy 4:30-kor megkezdjék a munkát.
Tanulságok és jövőbeli intézkedések
Az AAIB rámutatott, hogy a személyzet túlórás beosztása és a fáradtság hozzájárulhatott a hibákhoz. A jelentés hangsúlyozza a protokollok szigorúbb betartásának és a személyzet pihenőidejének fontosságát az ilyen incidensek megelőzése érdekében.
Ez az eset rávilágít a repülésbiztonságot érintő apró hibák súlyos következményeire, és a légitársaságok számára fontos tanulságokat kínál a személyzet képzése és munkafeltételei terén. Forrás